Зупинка – це, можна сказати, візитівка громади. А її відновлення може стати не тільки процесом естетичним, але й таким, що інтегрує: головне – закупити необхідні матеріали і мотивувати людей, щоб прийшли і разом очистили та прикрасили зупинки. Так зробили в серпні цього року в Голій Пристані, курортному містечку в самому гирлі Дніпра.
Місцевий районний благодійний фонд «Свята Ольга» провів тижневик відновлення автобусних зупинок, який промовисто назвав: «Комфортна автобусна зупинка – гарний настрій мого маршруту».
– Спільна праця згуртовує колектив, а праця задля розвитку рідного міста приносить задоволення. Робота проходила з гарним настроєм та позитивними емоціями, – наголошує Світлана Михолат, президент Фонду.
Стратегічне місце
Як вказують у Фонді, чимало мешканців Голої Пристані розпочинає свій день від автобусної зупинки. А вони нерідно виглядали неохайно, з пошкодженими павільйонами, розбитими дахами, лавами та облізлою фарбою, зруйнованими посадковими майданчиками та сміттям.
Комунальні служби та міська рада досить довго не приділяли увагу устрою автобусних зупинок – вказують у Фонді. «Тому ми сконцентрували свою увагу на вирішення проблеми, розраховуючи на активність самої громади», – підкреслюють там.
Організація провела моніторинг стану автобусних зупинок за чотирма маршрутами, опитування громадськості, завдяки чому систематизувала проблемні ділянки, визначила цільові групи користувачів міського транспорту, знайшла активістів та однодумців – волонтерів, які підтримали ініціативу.
Реалізація громадської ініціативи, окрім благоустрою, має й іншу мету – на підвищення свідомості та активності громадян. Як вказують в організації, за час реалізації ініціативи була сформована робоча група із числа громадськості та представників міської ради. На робочих засіданнях при міській ради обговорювалися шляхи реалізації ініціативи, були підписані Меморандуми про співпрацю з районною державною адміністрацією та міською радою. Повторний моніторинг стану автобусних зупинок визначив потребу, ресурси, які необхідні для проведення «Тижня з благоустрою автобусних зупинок».
Водночас, паралельно із перевізниками, був узгоджений графік руху громадського транспорту, найменування автобусних зупинок.
А в українських містечках це правдива проблема: розкладу як такого подеколи не існує. У Голій Пристані мешканці не знали, як правильно називаються деякі з зупинок – і завдяки ініціативі, складовою якої було підписання зупинок, – вперше жителі побачили справжні назви. Так, на автобусних зупинках прикріплено 15 табличок з розкладом руху міського транспорту та 14 табличок з назвами автобусних зупинок. В салонах міських автобусів за чотирма маршрутами розміщені карти – схеми маршрутів автобусів.
Інформаційна складова
Важливою складовою проекту «Комфортна автобусна зупинка – гарний настрій мого маршруту» були проведені Дні поінформованості з різними цільовими групами.
Мешканці залучалися до реалізації ініціативи завдяки спільному обговоренню шляхів розвитку у рамках круглого столу. Громадськість мала змогу слідкувати за кроками реалізації проектних завдань через розміщення матеріалів в міській газеті «Рідна Пристань», на сайтах районної державної адміністрації та міської ради.
Відкрита взаємодія з міською радою, позитивне сприйняття ними думки населення міста, особиста участь громадськості у вирішенні актуальних проблем громади стала мотиваційним фактором до їх активізації та небайдужості, здатності реагувати на соціальні проблеми сучасності – вказують у Фонді «Свята Ольга».
Результати
А оскільки проект показав, що участь мешканців є неабияким підґрунтям для активності, то в серпні спільними зусиллями місцевого самоврядування, органів виконавчої влади та громадськості був проведений Тижневик з благоустрою автобусних зупинок. Під час цього заходу, зокрема, мешканці пофарбували 15 автобусних зупинок, відремонтували посадкові майданчики та лавки, установили додаткові сміттєзбірники.
Жителів міста одночасно з цим опитували про їхнє бачення найактуальніших міських проблем. Опитування проводилось серед різних цільових груп, учасниками були і молодь і люди поважного віку. Загалом було опитано 80 осіб. В ході вивчення потреб населення міста надавалась інформація про важливість участі громадськості у вирішенні місцевих проблем та подальшого збереження автобусних зупинок в належному санітарному стані. Зібрані проблемні питання були оформлені в «Стіну потреб громади м. Гола Пристань», які були розподілені за пріоритетністю. Вони були наступні: погані дороги та тротуарні доріжки, забрудненість сміттям та відсутність його утилізації, підтоплення, наявність безпритульних тварин та транспортні питання.
І один з найважливіших результатів: співпраця третього сектора та місцевої влади. Завдяки ефективному впровадженню ініціативи міська рада зацікавилася покращенням стану автобусних зупинок, позитивно реагувала на пропозиції активістів.
Після Тижневика міська влада оголосила, що в бюджеті передбачено фінансування на утримання та благоустрій автобусних зупинок в 2017 році. Міська рада також стала запрошувати членів ініціативної групи до обговорення та вирішення інших проблемних питань, зокрема активізації громадськості до вирішення проблем засмічення в місті. За підтримки міської ради представники Голопристанського районного благодійного фонду «Свята Ольга» влаштували акцію «Життя без сміття» – тоді в одному із мікрорайонів міста учасники акції ліквідували стихійне звалище, підпиляли дерева та впорядкували насадження, у співпраці з місцевою владою вивезли сміття.
Паспорт:
- Назва організації: Голопристанський районний благодійний фонд «Свята Ольга»
- Координатор проекту: Світлана Михолат
- Адреса організації: 75600 м. Гола Пристань, вул. К. Маркса, 20, Херсонська область
- Контактні дані та сайт організації: [email protected]
- Назва реалізованого проекту: «Благоустрій автобусних зупинок – альтернативний шлях розвитку місцевої громади»
- Сума гранту: 29000,00 гривень – в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування» (Польсько-Канадська Програма Підтримки Демократії).
- Термін реалізації проекту: липень – жовтень 2016 року
Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».
Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).
Автор тексту: Ігор Ісаєв