Конгрес транскордонної співпраці отримав постійну прописку у календарі найважливіших міжнародних подій Любліна як місце зустрічі практиків транскордонної співпраці з Європейського Союзу та країн Східного партнерства. Конгрес є майданчиком для діалогу органів місцевого самоврядування, громадських організацій, середовищ науки, культури та бізнесу. У попередніх Конгресах взяли участь тисячі людей із понад 40 країн.
Цьогорічний Конгрес відбудеться 5-7 жовтня 2022 року за гібридною формулою (учасники в Любліні та он-лайн), з синхронним перекладом польською, англійською та українською мовами.
Головною темою ХІ Конгресу є «Безпека та солідарність». Агресія Росії проти України та криза біженців, яку вона спровокувала, продемонстрували міцність зв’язків між місцевими громадами України, Польщі та всієї демократичної Європи. Часто недооцінюване партнерство міст, багаторічна співпраця між установами культури, школами, університетами та неурядовими організаціями вибудували міжкультурні та організаційні компетенції, які дозволили створити ефективну систему підтримки мільйонів біженців та гуманітарної допомоги воюючій Україні.
Ми запросили до участі у дискусії представників міст з різних куточків Європи, щоб у широкій перспективі підсумувати співпрацю місцевих громад у підтримці України та її громадян. Під час вступних дебатів поговоримо із владою міст, які беруть участь у допомозі Україні, про їхній досвід перших тижнів після початку війни. Відправною точкою для подальшої дискусії стане презентація досвіду Любліна, де уже кілька годин після початку війни було створено Люблінський громадський комітет допомоги Україні. Створений з ініціативи неурядових організацій Любліна у співпраці з місцевою владою, за підтримки багатьох волонтерів, він пропонував всебічну допомогу біженцям, які прибували до міста.
У програмі Конгресу заплановано широкий спектр цікавих тем, пов’язаних із поточною ситуацією, зокрема: співпраця та медична допомога Україні, функціонування адміністрації та судової системи в умовах війни, а також явище дезінформації та маніпуляції. Передбачено також панельну дискусію, яка представлятиме війну з жіночої точки зору: «Війна очима жінок, жінки на війні».
Як Молодіжна столиця Європи-2023, ми запросили молодих людей з усієї Європи на зустріч і дебати. Завдяки ініціативі «Молодь для міста, місто для молоді – проекти та ініціативи, що залучають та включають місцеві громади», ми створимо простір для молоді з Польщі, Норвегії, України та білорусів для дискусій під час панелей та семінарів, а також навчальних візитів в рамках Конгресу. Ми поговоримо про формування молодіжної політики за участі самої молоді, про досвід міграції та роль молоді в міжкультурній інтеграції та протидії дискримінації.
Цьогорічний Конгрес супроводжуватиме Академія транскордонної співпраці – тижневий семінар для молодих лідерів Вишеградської групи та Східного партнерства, що зокрема стосуватиметься діяльності спрямованої на міжкультурну інтеграцію.
Важливим напрямком роботи Конгресу стане сталий та інноваційний розвиток громадського транспорту. У рамках проекту «MOVE IT LIKE LUBLIN», що реалізується у партнерстві з Кишиневом, відбудеться панельна дискусія, семінар та навчальний візит щодо інноваційних рішень у громадському транспорті.
Традиційно відбудуться Біржа грантодавців та Форум партнерів, а також презентація нової фінансової перспективи Програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 (колишній Програма Транскордонного Співробітництва Польща-Білорусь-Україна).
Особливою рисою Конгресу є різноманітна культурна програма. Цього року можна буде взяти участь у прямому ефірі чи онлайн у виставах, концертах, виставках та зустрічах під гаслом: «Місто понад кордонами». За короткий проміжок часу до спільноти іммігрантів, яка вже присутня в Польщі, приєдналося кілька мільйонів біженців і біженок з України, Білорусі та інших країн, що перебувають у стані війни або під владою авторитарних режимів. У цій ситуації надзвичайно актуальною стає тема інтеграції, інклюзії через культуру, а також надання творцям безпечного простору для мистецького вираження. Використовуючи мову мистецтва, ми розглянемо виклики та загрози свободі творчості та художнього вираження в часи зростаючих конфліктів і тенденції замикатися у власних кордонах: як буквальних, так і метафоричних.
Реєстрація за посиланням https://kongres.lublin.eu/uk/kongres-wspolpracy-transgranicznej-ukr/