Утилізація сміття в селі (c. Бережани Вінницької обл.)

Сміття – це відвічний головний біль українських громад. І не тільки міських, але й сільських. Україна входить в число країн з найбільш високими абсолютними обсягами утворення та накопичення відходів. За даними Мінекології України, щорічно їх утворюється 700–720 млн. тонн. А загальна маса накопичених на території України відходів у поверхневих сховищах перевищує 25 млрд т. І з ними вирішили боротися в селі Бережани (донедавна – Комунарівка) на Вінниччині.

 

Ідея проекту з’явилась у процесі здійснення локального аналізу з виявлення місцевих проблем. Тоді пріоритетними було визначено дві – енергозбереження, збір та утилізація твердих побутових відходів. Оскільки в Бережанах уже було реалізовано 3 проекти щодо енергозбереження, громада вирішила присвятити увагу питанню утилізації твердого сміття.

 

Розділення сміття

Проект розпочався з установки сміттєвих баків-тріо (тобто з поділом на різні види відходів) біля найголовніших сільських установ. Це місця, де збирається місцеве населення: таким чином вирішили теж заохочувати мешканців до первинного сортування сміття та дотримання контролю за чистотою сільських територій.

У межах діяльності проекту була сформована робоча група. Її метою стала організація та координація впровадження ініціативи у громаді. «Комунарівська громада» розмістила інформацію про подію в соціальних мережах.

Для того, щоб підвищити свідомість мешканців, був проведений тренінг з сільським активом «Боротьба із сміттям – це просто». Так само в місцевих школах були проведенні виховні години щодо важливості роздільного сортування сміття.

До речі, у сусідній тульчинській громаді вже була реалізована подібна ініціативу – там громада придбала та встановила 12 баків-тріо у центральній частині села. Це заохотило мешканців провести проект у себе.

 

Співпраця з владою та мешканцями

У процесі реалізації ініціативи її автори звернулися до голів вуличних комітетів – ті проводили роз’яснювальна робота з жителями, розповідали про сортування сміття, збереження сміттєвих баків.

Завдяки реалізації проекту громада отримала сміттєві баки. Проект відбувався у співпраці з закордонними організаціями, регіональними координаторами, підрядниками, місцевою та районною владою.

Завдяки реалізації проекту покращили свої вміння й громадські активісти – вони навчилися краще складати проектні пропозиції, навчились налагоджувати ефективну взаємодію між різними категоріями жителів громади.

Активісти виділили кілька груп мешканців: це жителі центральної частини села, працівники закладів та установ, батьківський колектив дитячого садка, школярі та батьківський колектив місцевої школи, члени ГО «Комунарівська нова громада», сільська влада, представники місцевого бізнесу. До кожної з груп була направлена відповідна інформація.

Мешканці допомагали поширювати інформацію про проект, вивчати громадську думку, організовували просвітницьку роботу, наклеювали наліпки, готували місця для встановлення баків, брали участь в громадських обговореннях, розвантаження баків.

Як наголошують місцеві активісти, проект почав змінювати поведінку жителів села у поводженні зі сміттям, він став рішучим кроком для наступних ініціатив на шляху до формування сучасної активної громади. Громада планує продовжити проект – ціль: забезпечити сміттєвими баками кожне домогосподарство.

І порада від мешканців Бережан: «Вчитися, вчитися і вчитися! Їздити на тренінги, навчатися, вивчати досвід добрих практик, переймати досвід громад, яким вдалось реалізувати проекти. Вірити у власні сили, створити гарну команду, навіть дрібні проблеми обговорювати і вирішувати на рівні громади, працювати на зворотній зв’язок!».

 

Паспорт:

  1. Назва організації:

ГО «Комунарівська нова громада» (у співпраці з Бережанською сільською радою)

  1. Координатор проекту:

Бережанська (Комунарівська) сільська рада

  1. Адреса організації:

22426 с. Бережани (Комунарівка), вул. Миру 22, Калинівський район, Вінницька область

  1. Контактні дані та сайт організації:

[email protected]

  1. Назва реалізованого проекту:

«Чисте село – здорова громада. Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами».

  1. Сума гранту:

30 000грн. – в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування» (Польсько-Канадська Програма Підтримки Демократії).

  1. Термін реалізації проекту:

1 червня – 15 жовтня 2016 р.

 

Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».

Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Автор тексту: Ігор Ісаєв