Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – безпечне довкілля та розвинена громада

Причина – переповнене сільське сміттєзвалище, засміченість сільських територій та екологічна загроза від поширення та розкладання несортованих побутових відходів. Ідея ініціативи  виникла внаслідок участі громади у програмі «Сильні локальні громади – ключ до реформ місцевого самоврядування» у липні – серпні 2015 р., яка завершилась до локальним аналізом з виявлення місцевих проблем у грудні цього ж року, де і була вперше озвучена дана ініціатива.

Початком громадської ініціативи «Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – безпечне довкілля та розвинена громада» став локальний аналіз з виявлення місцевих проблем, здійснений внаслідок участі активу громади у   програмі «Сильні локальні громади – ключ до реформ місцевого самоврядування». Оскільки  токсичні продукти розкладу несортованих ТПВ на сільському смітнику та його переповнення спричинили не лише забруднення сільських територій, а й питної води у колодязях 85% домогосподарств,   внаслідок локального аналізу з виявлення місцевих проблем було з’ясовано, що 91,2% жителів села проблемою №1 бачать закриття сміттєзвалища, встановлення сміттєвих баків по всій території села, первинне сортування ТПВ.

Локальний аналіз відбувся завдяки сприянню фонду «Освіта для демократії» та злагодженій взаємодії ГО «Комунарівська нова громада», Бережанської сільської ради, сільського молодіжного об’єднання «Темп», представників та керівників місцевих установ, приватних підприємців, школярів, сільського активу. Після проведення локального аналізу громада була запрошена вищевказаним фондом до участі у закритому конкурсі, внаслідок якого був отриманий грант на суму 30 тис. грн. на встановлення баків-тріо для первинного сортування ТПВ біля всіх сільських установ.

Наступним кроком громади у впровадженні ініціативи став Круглий стіл на тему «Цивілізоване поводження з ТПВ – здорова, сучасна громада», організований у Бережанах у травні 2016р. тією ж спілкою виконавців, що й під час локального аналізу. У роботі взяли участь голови суміжних громад, представники районної влади, сільський актив, досвідчені регіональні координатори громадських дій та ініціатив, представники місцевої преси. Під час роботи було вивчено досвід інших громад цивілізованого поводження з ТПВ, опрацьовані  методичні матеріали, переглянуті тематичні відеоролики, а також здійснено обмін досвідом учасників заходу у плані утилізації ТПВ. У підсумку була прийнята програма взаємодії громад у напрямку сучасної утилізації ТПВ, а Бережанська територіальна громада запланувала створити комунальне підприємство, яке й розв’язуватиме подібні та інші комунальні проблеми. В цьому ж, 2016  році громада взяла участь та здобула перемогу у екологічному конкурсі проектів Вінницької ОДА, завдяки якій на всій території села було облаштовано контейнерні майданчики та встановлені сміттєві баки для роздільного збирання ТПВ

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Покращено якість життя мешканців села.

У населення сформовано навички первинного сортування сміття та його реалізації на пунктах прийому вторинної сировини.

Територію села убезпечено від екологічної катастрофи.

Покращено якість води у сільських криницях.

Також ініціатива додала громаді впевненості у власних силах на шляху до прогресивних змін.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? Новий досвід діяльності та організаційних дій у  громаді, новий етап розвитку, зміцнення, готовність до реалізації нових ініціатив.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? Так. У громаді створене комунальне підприємство «Пан Господар», підписані угоди з сільськими домогосподарствами та партнерами. Зміни – сільські території стали значно чистішими, жителі громади вивчають економічні вигоди від сортованого збирання ТПВ, з’явилось усвідомлення, що село – це спільна домівка кожного з нас, і берегти все у громаді потрібно так, як вдома.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Прагнути до позитивних змін, вірити у власні сили, брати участь у навчаннях, тренінгах, програмах розвитку, конкурсах проектів, не опускати рук у випадку невдачі – на світі є ще інші способи і варіанти. А головне – не зупинятись на досягнутому, для подібної діяльності меж практично не існує.

Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива Краща ініціатива у сфері екології та охорони навколишнього середовища
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи ГО «Комунарівська нова громада»
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Роїк Інна Борисівна, 097 3855294, 0433338423,

[email protected]      

Назва успішної ініціативи «Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – безпечне довкілля та розвинена громада» (Встановлення по всій території села сміттєвих баків для первинного сортування ТПВ)

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України ‘17», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».

Детальніше про конкурс за посиланням