Створення «Зеленого паспорта території с.Дослідного»

Завдяки впровадженню даної ініціативи, на території селища, нам вдалось зупинити знищення зелених насаджень, повністю упорядити їх догляд, заблокувати всі незаконні оборудки з землею, створивши підґрунтя для законного запобігання, навіть, намірів відносно цього.

Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
На території нашого селища, фактично розташований дендропарк. але юридичного визначення він не мав. Що дозволяло місцевим відповідним органам видавати земельні ділянки з розташованими на них деревами, які потім знищувались власниками приватизованих ділянок, з використанням маніпулювання законодавством

За який час було реалізовано ініціативу
На проведення всіх відповідних дій по складанню Зеленого паспорта, біло витрачено 2,5 місяці

Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
Зіткнувшись з проблемою незаконного знищення зелених насаджень, яка виникла внаслідок оборудок спрямованих на заволодіння ліквідною землею, перед нами повстали питання, відповіді на які не було, а саме:

  • Хто персонально несе відповідальність за скоєне?
  • Чому власник – держава, ніяк не визначена юридично?
  • Як обчислювати збитки, враховуючи, що юридично не зпилених, ще існуючих дерев нема?
  • Чи можливо застосувати юридичний механізм, який би дозволив громаді безпосередньо впливати на подібні ситуації?
  • Хто повинен доглядати за зеленими насадженнями ( мається на увазі: обрізка, лікування, заміна дерев)?
  • Як домогтись визнання відповідного статусу для червоно-книжкових дерев?
  • Як самостійно законно визначити критерії по яким територія здобуде статус парку?

Ми почали шукати відповідь, зробили аналітику всього законодавства, якого дотикалось коло вказаних питань. І ось, що знайшли:

  • Наказ Міністерства Будівництва, Архітектури та ЖКГ України від 10.04.2006р. №105 «Про затвердження правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України»
  • Інструкція, затверджена Наказом Держбуду України від 24.12.2001р № 226, зареєстрована у Мінюсті 25.02.2002р. під № 182/6470.

Ці два нормативні документи фактично надавали нам змогу запустити механізм, при якому всі наші потреби будуть втілені. Згідно них: орган самоврядування повинен, скликавши комісію (дендролог, землевпорядник, представники громади та технік з числа тих, що готують технічну документацію на споруди), провести ревізію і створити облік всіх зелених насаджень. Комісія, в свою чергу, спираючи на данні фахівців, описує кожне дерево: вказавши вид, вік, параметри, стан та відмічає чи належить вона до категорії рідкісних, визначає її місце знаходження та присвоює номер в обліку. Далі вказується до яких категорій належать групи дерев, наприклад: алеї, сквери, тощо. Всі данні записуються у відповідні відомості, наносяться на мапу території та збираються в один документ- «Зелений паспорт території». Після створення останнього всі вказані зелені насадження мають бути прийняті на баланс до органу місцевого самоврядування чи іншої організації, якщо остання є на відповідній території. Балансоутримувач несе відповідальність за збереження взятого на баланс, дбає, охороняє, не рідше, як раз на пів року, проводить огляд та роботи по відновленню, лікуванню, заміні зелених насаджень. Отже цей механізм повністю відповідав вирішенню поставлених вище питань.

Ми почали діяти за наступним планом:

  • Активісти, що об`єдналися вже на той час в громадську організацію, зібрали підписи в частини населення під зверненням до сільської ради, з вимогою провести дії, яких вимагають нормативні документи вказані вище.
  • Звернення було розглянуто, та винесено на розгляд сесії Ради. Ми отримали підтримку депутатів, які погодили нашу ініціативу та виділили кошти, на оплату роботи фахівців.
  • Домоглись включення в комісію представників ГО «Альтернативна Дія», які здійснювали безпосередній контроль, всіляко допомагаючи фахівцям.
  • Створений Зелений паспорт території був переданий, по відповідним актам до сільської ради, всі зелені насадження були взяті на облік.

Окремо треба відзначити, що ми постійно звітували перед громадою, пояснюючи та доповідаючи про стан ситуації. Більш детально описувати нема сенсу, ми чітко слідували вимогам Інструкції, використовуючи всі запропоновані методики, відомості, плани. Хотілося б окремо зупинитись на тому, як ми використовуємо вказаний документ. При виникненні суперечливих ситуацій, дуже вісомим аргументом є обчислення, згідно держстандартів, вартості дерев, їх юридичного статусу, а відповідно і відповідальності за скоєння протиправних дій, відносно вказаного державного майна. Спираючись на данні визначені дендрологами ми почали процес присвоєння території нашого селища статусу «дендропарк», що в свою чергу дає нам змогу:

  • отримати додаткове фінансування на утримання зелених насаджень вже в статусі парку;
  • заборонити здійснення будь-яких дій чи діяльності, що можуть погіршити екологічну ситуацію;
  • заборонити будь-які дії з землею на вказаній території;
  • розвиваючи інфраструктуру селища в цьому напрямку, зробити його цікавим туристичним об`єктом, що в свою чергу дасть змогу створити нові робочі місця, покращить побут та естетичний стан населеного пункту;
  • ми будемо мати змогу розширювати межі парку, збільшуючи таким чином кількість зелених насаджень.

А головне: ми зберегли найрідкіснішу в неокупованій Україні колекцію хвойних, не дали знищити велечезний зелений масив у самому передмісті Дніпропетровська, залиши живою частину легенів величезного міста.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
Частина громади об`єдналась у громадську організацію, постійно впроваджуючи нові проекти. Більшість, побачивши реальні дії, повірила в себе, а потім в нас, обравши місцевих депутатів з кола активістів. Довіра росте, люди приєднуються, пропонуючи свою допомогу, підтримку.

Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Нам ця ініціатива, дала надхнення і віру в те, що все можна змінити.

Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
Продовженням нашої ініціативи, можна вважати підтримку ідеї в інших громадах – в трьох населених пунктах вже розпочато процес її втілення.

Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
1. Вимагати від органів самоврядування законного фінансування, при відмові подавати до суду.
2. Не лякатись, якщо в населеному пункті нема генплану. Дерева можна нанести на ситуаційний план, який робиться з мапи супутника.
3. Розпочинати роботу тільки при наявності фахових дендрологів, бо майже все насправді залежить від них.

Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи?
Так, із задоволенням.

****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:

Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері екології та охорони навколишнього середовища

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
ГО «Альтернативна дія», автор Чайка Тетяна

Контактні дані організації:
Чайка Тетяна, 0679123737, [email protected]

Назва успішної ініціативи:
Створення «Зеленого паспорта території с.Дослідного»