«Правовий хаб»: в Татарбунарах презентували пілотний Громадський центр правосуддя

Пілотний недержавний громадський центр правосуддя розпочав свою роботу в місті Татарбунари Одеської області за підтримки USAID в рамках Програми «Нове правосуддя». Основною метою діяльності Громадського центру правосуддя стане розвиток ефективного доступу до правосуддя в місцевій громаді та розбудова партнерства всіх сторін в цій сфері. Концепцію розвитку Громадського центру правосуддя, його основні завдання, команду та партнерів офіційно презентували на місцевій прес-конференції в місті Татарбунари 25 січня 2019 року.

Протягом останніх років в Україні триває судова реформа, в ході якої відбувається як атестація та оновлення суддівського корпусу, так і зміна процесуальних норм. Незважаючи на помітне зростання рівня довіри суспільства до судової влади в останні роки, 59% респондентів все ще не довіряють чи зовсім не довіряють судовій владі (відповідно до проведених в 2018 році Програмою USAID «Нове правосуддя» національних опитувань). Іншою нагальною проблемою є низький рівень правової культури у місцевих громадах, особливо віддалених, та обмежений доступ до правових послуг. В такій ситуації, як показує міжнародний досвід країн у перехідний період реформування, важливим фактором позитивних змін стає створення та діяльність недержавних центрів сприяння взаємодії між судовою владою та суспільством. Однією з ефективних форм такої взаємодії можуть стати Громадські центри правосуддя – нова для України модель співпраці між судовою владою, органами юстиції та громадським сектором, яка успішно реалізовується в багатьох країнах, зокрема в США.

За підтримки Програми USAID «Нове правосуддя» в грудні 2018 року в місті Татарбунари на Одещині створено такий недержавний пілотний Громадський центр правосуддя – на базі місцевого представництва Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України». Відповідно до початкового стратегічного планування створений Громадський центр правосуддя буде сприяти покращенню доступу громадян до правосуддя, послуг по наданню правової допомоги й альтернативного вирішення спорів (особливо незахищених та вразливих груп), а також підвищенню обізнаності громадян про судову систему, судову реформу, можливості правової допомоги та переваги використання альтернативного вирішення спорів. Центр також сприятиме розгортанню співпраці судів, установ сектору юстиції та інших органів влади з місцевими мешканцями задля підвищення рівня  суспільної довіри до судової та інших гілок влади.

Важливим фактором спроможності Громадського центру правосуддя стала участь в ньому широкого кола державних та недержавних партнерів та наявність лідера, який користується довірою та визнанням в громаді. Спільним рішенням всіх партнерів Центру, функції голови Громадського центру правосуддя в місті Татарбунари покладено на Леоніда Семененко, громадського активіста, ветерана органів МВС та юстиції. Протягом першого місяця роботи Центр облаштовувався в приміщенні, яке безоплатно надано міською владою, а також здійснив перші активності – проведення заходів для учнів в рамках Всеукраїнського тижня права, вуличне інформування жителів про актуальні правові питання та організація показів фільмів з програми Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини. 25 січня 2019 року в медіа-центрі Татарбунарської районної бібліотеки відбулась офіційна презентація Громадського центру правосуддя, участь в якій прийняли більше 30 осіб – команда та партнери Центру, журналісти, правники, громадські активісти та мешканці громади.

Як відзначив координатор Центру, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош: «В першу чергу Громадський центр правосуддя створений як мульти-функціональна платформа для налагодження співпраці між судовими установами, органами юстиції, поліції та місцевого самоврядування, суб’єктами надання безоплатної правової допомоги та жителями громади з усіх питань доступу до правосуддя. Підхід діяльності Центру полягає в зниженні навантаження на судову систему через підвищення якості правових і адміністративних послуг та правової освіченості людей, а також підвищення ефективності роботи органів суду та підвищення до нього довіри. Перевагою Центру як ХАБу правових послуг та посередника між громадою та владою в сфері доступу до правосуддя, буде як врахування специфіки невеликих місцевих громад, так і адаптація та впровадження успішного міжнародного досвіду в сфері. Ми очікуємо, що Громадський центр правосуддя в місті Татарбунари з часом стане регіональною платформою південної Одещини з питань підвищення спроможності суддів та працівників суду, адвокатів, фахівців юстиції та реєстраційних служб, а також центром розвитку альтернативних способів вирішення конфліктів. Ми сподіваємося, що розпочата справа слугуватиме простим людям, а органи місцевої влади, суду та юстиції стануть як доступнішими для кожного з них, так і більш відповідальними перед громадою».

Голова Громадського центру правосуддя Леонід Семененко виділив дві основні стратегічні сфери впливу Центру. «Зусилля команди Громадського центру правосуддя буде направлено як на посилення ефективності та координації роботи місцевого суду, реєстраційних органів, суб’єктів надання безоплатної правової допомоги, так і на підвищення обізнаності та спроможності мешканців громади стосовно своїх прав. Для діагностики проблем з доступом до правосуддя в громадах Татарбунарського району, ми вже почали проводити відповідний моніторинг. Так, на сьогоднішній день, початкова фаза громадського аудиту Татарбунарського районного суду показала значні проблемні питання – зокрема, недостатність приміщень для судових засідань та значну завантаженість суддів. В напрямку покращення якості надання правової допомоги та адміністративних послуг, команда Центру розпочала підготовку єдиних стандартів роботи (інформування, перенаправлення, моніторинг та оцінка послуг), а також циклу навчальних заходів. Основний підхід Центру в роботі з місцевими мешканцями – поєднання традиційних заходів просвіти (вуличне інформування, поширення правових пам’яток) із інноваційними інструментами (літній фестиваль прав людини, он-лайн консультації, використання соціальних мереж). Наприклад, щомісяця команда центру готуватиме декілька актуальних правових консультацій в різних формах донесення інформації (письмова консультація, інфографіка та короткі відео-ролики). Також Громадський центр правосуддя стане фактично «піонером» щодо впровадження медіації та інших видів альтернативного вирішення спорів в південних районах Одеської області (підготовка медіаторів, впровадження миротворчого підходу, створення шкільних служб порозуміння)».

Татарбунарський міський голова Андрій Глущенко висловив вдячність давнім партнерам Одеській обласній організації ВГО “Комітет виборців України”, а також Програмі USAID “Нове правосуддя” за розміщення пілотного Громадського центру правосуддя саме в Татарбунарах. «Створення такого центру – це знакова для нас подія, можливість для розвитку громади та реалізації права на належне правосуддя для наших мешканців. Водночас ми розуміємо нашу відповідальність і прикладемо максимум зусиль, щоб робота центру реально сприяла розвитку демократичного, доступного і справедливого правосуддя».

«Ми очікуємо від діяльності Громадського центру правосуддя, перш за все, покращення обізнаності жителів міста та району з питань доступу до правосуддя, діяльності суду та можливостей досудового врегулювання спорів. Крім того, Громадський центр правосуддя зможе стати тим локомотивом, який буде просувати на місцевому та національному рівні питання судової реформи та розвитку правосуддя» – зазначив Олександр Сметаняк, суддя Татарбунарського районного суду. «Впровадження Громадського центру правосуддя в Татарбунарському районі (з переважно сільським населенням), дасть можливість отримати унікальний досвід та мультиплікувати його в інших невеликих громадах України».

Інга Дмитрієва, представник Татарбунарського бюро правової допомоги: «В Татарбунарах та районі не вистачало роботи в сегменті діяльності судів та альтернативного вирішення спорів. Сервісну безоплатну правову допомогу в нашому регіоні надають фахівці Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку та Татарбунарського бюро правової допомоги. Координаційний офіс безпеки спільно з поліцією та міською владою розвивають безпечне середовище. Громадський центр правосуддя зможе зайняти свою нішу – стати інтегратором правових змін в громаді, розвивати якість правової допомоги та впроваджувати медіацію, що зможе суттєво знизити навантаження на судову систему».

Тетяна Шульга, начальник Татарбунарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управляння юстиції в Одеській області: «У співпраці з Громадським центром правосуддя ми зможемо надавати мешканцям громади більш якісні послуги правового характеру, роз’яснювати норми Сімейного кодексу та законодавства про державну реєстрацію актів цивільного стану. Також, використовуючи реєстри та електронні сервіси Міністерства юстиції України, спільно ми зможемо підвищити доступність правових послуг в районі».

Діяльність пілотного Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари здійснюється в рамках проекту «Ефективний доступ до правосуддя в місцевих громадах», який виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари сприяє покращенню доступу місцевих мешканців до правосуддя, отримання правової допомоги й альтернативного вирішення спорів, підвищенню обізнаності щодо судочинства, а також сприяє розгортанню співпраці судів та установ юстиції з жителями громади.

Прес-конференція з презентації Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Американський народ через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу 55 років. Починаючи з 1992 року, внесок USAID до справи економічного та соціального розвитку України складає близько 2 млрд доларів США. В Україні допомога USAID надається у таких сферах, як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Додаткові відомості про програми USAID можна отримати у Відділі інформації та зв’язків з громадськістю USAID за телефоном +38 (044) 521-5741, на Інтернет-сторінці http://ukraine.usaid.gov або у соціальній мережі Facebook  https://www.facebook.com/USAIDUkraine

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 року і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» та «Справедливе правосуддя». Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати на Інтернет-сторінці www.newjustice.org.ua  та за телефоном +38 (044) 581-3303.