Ознайомчий візит до Львова: унікальний досвід успішної взаємодії НГО з органам місцевого самоврядування

Спілка Громадські ініціативи України у співпраці з регіональним партнером ГО «Точка доступу» в рамках проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах» 20-23 жовтня провела ознайомчий візит для представників громадських організацій Луганської та Донецької областей у Львові.

Ефективна співпраця у межах досягнення певної мети, вирішення конкретних завдань чи тривале партнерство передбачають обмін досвідом,  об’єднання та координацію зусиль, ресурсів, рівність участі кожної зі сторін та спільну відповідальність за результати діяльності. Особлива увага сьогодні приділяється налагодженню контактів та співпраці громадського сектору з органами місцевого самоврядування. Тому за мету ознайомчого візиту організатори ставили зміцнення можливостей громадських організацій у встановленні діалогу і якісних відносин з місцевим самоврядуванням, налагодження комунікацій та інформування у процесі розбудови сучасної ефективної системи врядування в Україні. Запрошені до дискусій експерти, представники ОМС та досвідчені активісти розповіли гостям про досвід розбудови системи комунікації між урядовими організаціями та НГО, про етику відносин в процесі реалізації спільних громадських ініціатив, прийнятті рішень для користі громади.

Під час візиту учасники та учасниці відвідали Львівську міську раду. Про успішний досвід взаємодії місцевого самоврядування та неурядових організацій, а також впровадження партисипативного бюджету та інших інструментів участі розповів начальник відділу громадського партнерства Орест Файфурка.

Протягом чотирьох днів учасники проєкту зустрілися з представниками Львівських громадських організації, під час яких дізнались про механізми взаємодії з владою та особливості впровадження спільних ініціатив для розвитку громадянського суспільства та вирішення нагальних питань, що постали перед мешканцями Львова. Зустрічі вийшли цікавими та насиченими. Зокрема, протягом візиту до Товариства Лева, — однієї  з найстаріших громадських організацій в Україні, Голова Товариства Лева Андрій Нечипорук розповів про початок  розвитку неурядових організацій у Львові, діяльність організації та успішно втілені проєкти. Під час зустрічі у Лабораторії громадянської освіти «Пошук» керівниця напрямку Оксана Чабан розповіла про сучасні тенденції розвитку та впровадження інтерактивних методів навчання в освітньому процесі. Також учасники та учасниці завітали до Першої Львівської Медіатеки – проєкту громадського центру нового типу, який діє при Центральній бібліотеці для дорослих ім. Лесі Українки. Медіатека – це сучасний інтерактивний громадський центр, який пропонує можливість участі у заходах та використання різноманітних інтернет-ресурсів, CD та DVD-носіїв, електронних книг, інтерактивних програм тощо.  Олена Боянівська розповіла про досвід Львова у питанні трансформації традиційних бібліотечних закладів у активні відкриті громадські простори. Дуже цікавим було відвідання Українського Католицького Університету та зустріч з віце-ректором цього закладу Олегом Яськівим.

Чотири дні були насиченими, жваві дискусії, неформальне спілкування у місті Лева з досвідченими активістами, представниками місцевого самоврядування, керівниками НГО – це чудова нагода актуалізувати знання, дізнатись про досвід співпраці з місцевою владою, що сприяє підвищенню активності та розвитку громадянського суспільства. Також в рамках проєкту було організовано зустрічі з представником Асоціації «Енергоефективні міста України» Андрієм Кирчівим, одним з керівників скаутської організації «ПЛАСТ» у Львові Ярославом Булишиним, представником експедиції «Дністер» Юрієм Ящуком, а також керівником громадської організації «Зелений Хрест» Олександром Волошинським, який розповів про туризм для людей з інвалідністю та механізми вирішення питання безбар`єрності.

Після ознайомчого візиту учасники поділилися враженнями.

Іван Мороз, ГО «Креативна платформа IT Start» (м. Вугледар, Донецька обл.), зазначив: «Львів – немов інший світ. Місце, де люблять свою історію і культуру, де цінують кожен сантиметр землі. Тут з повагою ставляться до всіх гостей, з посмішкою зустрічають навіть в організаціях, які нібито повинні бути відкриті тільки для місцевих. Така потужна взаємодія міської ради і суспільства дає свої плоди. Львів показав, як можна жити інакше, до чого слід прагнути, що змінювати. Кожна організація нас зустрічала так, ніби нас тут давно чекали, і це дуже приємно, це дивно. Величезна подяка організаторам. Вони йшли на зустріч в усьому і зробили набагато більше, ніж простий прийом, ставилися як до родичів. Львів показав іншу сторону життя, показав ті моменти до яких хочеться і потрібно прагнути: в кожної організації інклюзія, вільний простір, довіра до відвідувачів. Дякую за все!».

Анастасія Багірова, ГО  «Гірський БУМ» (м. Попасна, Луганська обл.) також поділилася враженнями: «Ця поїздка дала чітке бачення, куди саме рухатися далі. Дякую за таку можливість – подивитися на роботу громадських організацій Львова та зробити певні висновки. Сподобалось абсолютно все. Усі зустрічі були необхідними, а теми дискусій –  важливими».

Завдяки активності учасників, неймовірній атмосфері унікального міста Львів, відкритості та гостинності, із впевненістю вважаємо, що усі заходи в рамках ознайомчого візиту відбулися на всі 100%. Від команди організаторів заходу, учасників та учасниць особливо хотілося б подякувати експертам та спікерам, представникам місцевого самоврядування та громадським діячам за безцінний досвід взаємодії представників НГО та органів місцевого самоврядування, секрети взаємодії, історії успіху впровадження ініціатив, що змінюють життя мешканців чудового міста на краще, сприяють просвітництву, підвищенню комфорту, допомагають вирішувати нагальні проблеми містян.

 

Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.