Нове видання: Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі та України

Реформа децентралізації є ключовою для успіху шляху демократії, який обрала Україна. Водночас, це реформа, яка спонукає нас всіх думати про те, яким чином брати відповідальність за зміни на краще в наших громадах.

Процес об’єднання громад складно, довго, але все ж рухається вперед. І хоча перша хвиля об’єднаних громад вже відзначає свій ювілей від створення, залишається досить багато не об’єднаних сіл та селищ, які тільки придивляються до результатів і навіть з певною пересторогою ставляться до процесу об’єднання, серйозно зважуючи всі «за» та «проти». Дилеми, перед якими стоять представники громад: який варіант об’єднання вибрати; як прийдеться функціонувати в нових умовах?

Змінити щось на краще на своїй вулиці, в селі, селищі, місті, дуже важко без співпраці і без того, щоб дослухатися до потреб та думок мешканців. На це ми намагалися звернути увагу в нашому проекті «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування». Нашою метою було заохотити представників різних секторів: громадських активістів, місцеве самоврядування та місцеві державні адміністрації – до співпраці, а також передати конкретні навички та інструменти, для врахування думки громади в процесі планування змін. На наше переконання, саме це є запорукою успішної роботи на користь громади. В рамках проекту ми також обмінювалися досвідом діяльності на локальному рівні між українськими та польськими громадами. Ще одним з важливих результатів цього проекту стала реалізація локальних ініціатив в 18 громадах в різних областях України. Описи декількох з них знайдете у цій збірці.

Ця збірка містить описи вже реалізованих успішних ініціатив, з Польщі та України, які показують як крок за кроком, цеглинка за цеглинкою, стають можливі великі перетворення в громадах. Описані у цій збірці ініціативи досить різноманітні – знайдете тут приклади міжсекторальної співпраці, приклади вдалого залучення та активізації громади, приклади здійснення видимих змін у громадському просторі різних місцевостей: перебудови вулиць, організації громадського транспорту, екологічної утилізації сміття. Є успішні та цікаві приклади консультацій з громадськістю, а також застосування громадського бюджету. Є описи ініціатив спрямованих на те, аби мешканці краще розуміли рішення, які приймаються на місцевому рівні – шляхом аналізу місцевих бюджетів, також і з точки зору гендерної чутливості. Для нас важливим було показати приклади ініціатив, які сприяють активізації людей з особливими потребами. Інша дуже важлива тема це виклики перед якими стоять зараз наші суспільства – питання інтеграції мігрантів (у Польщі) та внутрішньо переміщених осіб (в Україні) у нових для себе громадах.

Збірку також можна завантажити за посиланями

https://www.civicportal.org/files/publikacje/files/16_Uspishni_iniciatywy_UA_PL_issuu.pdf

https://fed.org.pl/dobre-praktyki-z-polski-i-ukrainy/

Також ми маємо певну кількість видрукованих збірок, які з задоволенням надішлемо Вам поштою. для того, щоб отримати збірку поштою, просимо подати заявку тут  Звертаємо лише увагу, що кількість видрукованих екземплярів досить обмежена, тож зможемо надіслати не всім бажаючим.

Також хочемо подякувати  усім, хто поділився своїм досвідом та знаннями у процесі підготовки цієї збірки. Ваш успіх надихає!

Координатори проекту

 Наталя Кертичак, Фонд «Освіта для демократії»

 Юрій Степанець,  Громадська організація «Наше Поділля»