Кава з поліцейським, самбо для жінок і майбутні шерифи: як працює офіс безпеки у Татарбунарах

Візит з обміну досвідом у сфері розбудови безпечної громади відбувся на Одещину 11-12 жовтня у рамках програми “Безпечна громада. Розвиток потенціалу стейкхолдерів”, яку впроваджує  Інститут миру і порозуміння за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Представники різних областей поспілкувалися на теми виникнення соціальних конфліктів, впливу “мови ворожнечі” на суспільство, обговорили питання безпеки у громадах, а також відвідали місто Татарбунари, де відносно нещодавно запрацював Офіс безпеки. Попри те, що роботою Офісу вже зацікавилися представники управлінь поліції інших регіонів України, в Одеській області про нього знають не так багато, тож ІзбірКом розповідає про загальні принципи його організації та особливості функціонування.

Як розповів учасникам візиту Ігор Бринош, заступник голови облКВУ, свій початок Координаційний офіс безпеки бере з 23 лютого 2017 року, коли в Татарбунарах вперше комплексно обговорили проблеми безпеки в громаді за участю всіх державних та недержавних органів, які працюють у цій сфері. Після активних дискусій, на базі Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» і було вирішено створити  Координаційний офіс безпеки.

Після цього представники 16 організацій, які працюють на території міста і району (зокрема і органи влади) підписали Меморандум «Про створення Координаційного офісу безпеки», в якому викладно основні принципи його роботи. Фактично офіс є неформалізованим хабом, що опікується питаннями безпеки на території всього Татарбунарського району, а його головою є представник облКВУ, пенсіонер органів внутрішніх справ Леонід Семененко.

“Свого часу, будучи працівником міліції, я був одним із ініціаторів того, щоб на території Татарбунарського району проводили заходи щодо загальної профілактики правопорушень. Я переконаний, що якщо людина знає про свої права і обов’язки, то вона захищена. І тут правоохоронцям важливо не лише розслідувати злочини, а й запобігати їм. Ви знаєте, що на сьогодні в нашій країні йде війна. Поліцейський, який розуміє, що на ньому велика відповідальність, може будь-коли зустрітись з людьми, які перебувають не на боці наших захисників, а якраз на протилежному, до того ж, в Україні зараз у вільному обігу знаходиться велика кількість зброї. Все це аж ніяк не сприяє безпеці у громадах, навіть якщо ми не живемо на лінії фронту. Тому й виникла ідея створити неформальний орган, де б влада і мешканці могли вільно обговорювати все, що їх хвилює, і спільно реалізовувати якісь корисні ідеї”, – розповів голова Офісу.

Одним з напрямків роботи офісу стало створення «безпекового паспорту громади». Минулого року перше у місті його мешканців детально опитали про те, які проблеми безпеки вони бачать, що їх найбільше хвилює і що здається найбільш небезпечним. Всього було опрацьовано 891 анкету, дані яких було проаналізовано, отримано більше 10 експертних висновків, оброблено статистичну інформацію від поліції, державної служби з надзвичайних ситуацій, за результатами чого визначено головні фактори небезпеки.  А це – відсутність вуличного освітлення, небезпека на трасі Одеса-Рені, що проходить через Татарбунари, та вуличні крадіжки.

Тепер над вирішенням цих питань активно працюють місцева влада та правоохоронці: підключається вуличне освітлення, а незабаром мають з’явитися і світлофори вздовж траси, що пролягає центральною вулицею міста.

Друга цікава ініціатива Офісу – створення Ради ветеранів-наставників, до якої увійшли п’ятеро ветеранів органів внутрішніх справ. Основним завданням цього неформального органу є здійснення на громадських добровільних засадах наставництва чинних поліцейських, участь у спільних патрулюваннях, просвітницьких на навчальних заходах, а також у будь-яких інших ініціативах, які сприяють безпеці.

“Дуже багато пенсіонерів МВС, які проживають у громаді, мають колосальний досвід, мають бажання допомагати громаді, але при цьому вони не залучені до процесу розбудови громади. Ці ветерани як допомагають молодим поліцейським, так і беруть участь у просвітницьких, мотиваційних заходах. Наразі комунікація в громаді перебуває на дуже високу рівні, і це один з успіхів роботи в невеликій громаді. Найважливіший рецепт – це довіра, яка формується спільними діями”, – зазначив І. Бринош.

Ще одна активність Офісу – організація “кави з поліцейським“. Це неформальні зустрічі в приміщенні Офісу, як були започатковані влітку цього року. Перша кава відбулася 12 липня за участю дільничного офіцера поліції  та місцевих мешканок, які запропонували  створити у місті курси для самооборони жінок. Наразі вже є тренер, приміщенні та чимало охочих займатися самбо, лишилося лише придбати обладнання. Значний успіх мала й кава 23 серпня, коли поліцейські та представники міської ради зустрілися з лідерами ромської спільноти міста. Головним результатом цього заходу стало узгодження питання обрання ромських радників міського голови, один з яких буде опікуватися питаннями безпеки.

Крім того, на базі приміщення Офісу планується створення публічного ситуаційного центру з єдиною системою відеоспостереження. Діяльність офісу також буде розширена за рахунок впровадження інклюзивного підходу в сфері розбудови безпечної громади, роботи з дискримінованими спільнотами, розвитку медіації та миротворчої діяльності. Забезпечення фінансової сталості Координаційного офісу безпеки передбачається за рахунок включення Офісу до міської стратегії розбудови безпечного середовища як базового компоненту з перспективою виділення місцевого фінансування.

“Зараз ми бачимо розвиток Координаційного офісу безпеки як консультаційно-дорадчого органу при міській раді. Коли дійде справа до створення офісу місцевого шерифа, тобто коли місцева громада буде виділяти кошти, ми плануємо, що цей офіс з його досвідом перетвориться на офіс місцевого шерифа з прямим фінансуванням від міської ради. Зараз є часткове фінансування з боку міської ради, оскільки приміщення, в якому розташований центр, безкоштовно виділено нею ж. Ось така стратегія розвитку центру як з точки зору координаційного органу”, – пояснив заступник голови облКВУ.