Аліна Осокіна: «Захист права на доступ до водних об’єктів – справа самих громадян»

 

 
На фото (зліва направо): автори проекту Аліна Осокіна та Ольга Гелевера

 

У кінці 2017 року спілка «Громадські ініціативи України» визначила десять переможців конкурсу малих грантів. Нагадаємо, що цей конкурс був частиною проекту «Підтримка місцевих НУО і громадянських ініціатив», який реалізовувався за підтримки Національного фонду в підтримку демократії (детальніше – тут http://ngonetwork.org.ua/vyznacheno-peremozhtsiv-konkursu-malyh/).

Мета конкурсу – активізація громад у більшості областей України через реалізацію соціальних міні-проектів, які б мали безпосередній вплив на місцеві спільноти, включали участь у проекті місцевих жителів, а також були реалізовані у співпраці з організацією або ініціативною групою з інших регіонів України.

Одним із грантерів у межах цього конкурсу була громадська організація «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР» із Кропивницького (очільниця – Аліна Осокіна), яка втілювала екологічний проект «Захист права на доступ до водних об’єктів – справа самих громадян».

Після успішного завершення проекту Аліна Осокіна поділитися своїми враженнями та здобутим досвідом.

 

Що стало основним досягненням втіленого Вами проекту?

Громадська організація «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР» із листопада 2017 по лютий 2018 року реалізовувала проект «Захист права на доступ до водних об’єктів – справа самих громадян». Мета проекту – об’єднання громади через посилення громадського контролю і моніторингу та спонукання представників державних структур виконувати обов’язки контролю за використанням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності та забезпечення права громадян на доступ до водних об‘єктів.

Основним досягненням проекту є:

–           проведене обстеження 620 км берегової лінії річки Інгулу мультимедійною робочою групою та волонтерами дозволила виявити 255 та задокументувати 151 порушення правового режиму прибережних смуг, визначити конкретних суб’єктів, які мають нести відповідальність;

–           завдяки спільним зусиллям громади та проведенню громадського контролю представники державних структур зобов’язалися виконувати свої обов’язки та здійснювати контроль за виконанням природоохоронного законодавства;

–           активізована діяльність державних структур, які відповідають за контроль щодо використання передбачених законом водоохоронних зон і прибережних захисних смуг;

–           отримано 18 відповідей від голів селищних рад щодо проведення роз’яснювальної роботи серед населення про норми водного законодавства та неприпустимість порушень природоохоронного законодавства;

–           державною екологічною інспекцією накладено адміністративне стягнення з порушників природоохоронного законодавства;

–           підвищено правову обізнаність потенційно охопленої читацької та глядацької аудиторії регіональними ЗМІ (41 публікація) завдяки проведенню інформаційно-просвітницьких заходів та розповсюдженню інформації у ЗМІ щодо прав громадян на доступ до водних об‘єктів та наслідки порушень природоохоронного законодавства.

 

Чи вдалося залучити локальну місцеву громаду до реалізації проекту?

У рамках реалізації проекту залучена локальна місцева громада міста Кропивницького та Кіровоградської області.

Яким чином?

Організація та проведення тренінгів для представників громадськості, громадських інспекторів. У ході тренінгів 30 активних учасників навчилися проведенню громадського контролю і моніторингу за виконанням природоохоронного законодавства щодо використання земель у межах водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та забезпечення права громадян на доступ до водних об’єктів.

Сформована мультимедійна група з учасників тренінгу, активних громадян для проведення громадського контролю та моніторингу використання прибережних захисних смуг у рамках реалізації та після завершення проекту.

 

Які, на Вашу думку, позитивні ефекти дасть втілений Вами проект у глобальній перспективі?

Учасники проекту, що навчилися виявляти, фіксувати та надсилати відомості про порушення законодавства до Державної екологічної інспекції та органів самоврядування, будуть продовжувати свою діяльність, що допоможе значно зменшити кількість порушень прав громадян на доступ до водних об‘єктів та покращить стан довкілля.

 

Яку пораду Ви можете дати організаціям, які втілюють подібні проекти у інших регіонах?

Створити команду однодумців, залучитися підтримкою громадськості та журналістів, налагодити співпрацю з представниками влади. Бути впевненими у своїх результатах!