Іноземцю, вітаємо в Любліні!

Люблін

Іноземці в Польщі – це група досить невелика, і можна навіть сказати: «нова». Особливо якщо подивимося на польські регіони, а не на столицю та її передмістя. З іншого боку, цієї групи все більше потребують польські роботодавці: безробіття в Польщі вже два роки поспіль тримається на рекордно низькому рівні, підприємцям бракує рук до праці. Тому число іноземців у Польщі зростає в геометричній прогресії – і це не лише робітники, але й закордонні студенти і навіть школярі. Як у близькому до кордону з Україною Любліні.

«Активно змінюємо наше оточення. На краще!» – цими словами вітає відвідувача веб-сторінка люблінської організації «Homo Faber», тобто «людина, яка творить». Представники організації, яка від 2004 року працює в сфері прав людини, наголошують, що їхній ідеальний світ – це світ без обмежень, де люди використовують широке коло прав і свобод, здобувають можливість реалізації своїх потреб, як індивідуально, так і колективно.

Тому один з пріоритетів, що реалізує ця організація – це проект «Вітаємо в Любліні», адресатом якого є іноземці.

Навчити і навчитися

Насправді було два «Вітаємо в Любліні». Перший «Homo Faber» розпочала реалізувати у 2009 році. Його адресатом стали іноземці, які проживають або навчаються в Любліні. У ході проекту громадські активісти хотіли зрозуміти потреби місцевих іноземців, на основі чого розробили концепцію інформаційного пункту і веб-порталу, де можна знайти відповідь на різноманітні питання, які цікавлять іноземців міста.

Інформаційний пункт був запущений наприкінці проекту, у 2011 році. Організація також приготувала рекомендації для місцевих установ і організацій щодо того, як поліпшити життя місцевих іноземців.

Окрім цього, іноземці з активістами вийшли у міський простір на 4 прогулянки Любліном – маршрут проходив через найважливіші управління міста, установи культури, спорту і розваг. Водночас у рамках проекту іноземці мали можливість познайомитися з основами польської мови, культури та історії – з урахуванням місцевих особливостей Любліна.

– Місцем дій нашої організації є Люблінське воєводство – підкреслюють в «Homo Faber». –Чому? Бо це регіон, який сильно постраждав від трагічної історії ХХ століття. На початку століття це був багатокультурний регіон, проте пізніше він став свідком найжорстокіших випадків масових порушень прав людини через націоналізм, нацизм і комунізм.

Важливим аспектом інтеграції іноземців у міський простір Любліна було те, що в рамках проекту говорилося не лише про проблеми, пов’язані з легалізацією перебування в Польщі – активісти повідомляли також про календар подій Любліна, з інформацією про функціонування міста, фестивалі, події, контакти до важливих установ.

Формула успіху: співпраця з багатьма

Завдяки активній праці з іноземцями, яких у Любліні стає все більше, представники організації «Homo Faber» у 2012 році стали членами консультаційної ради при мері міста. А від 2014 року, беручи до уваги свої попередні напрацювання, продовжили проект під назвою «Вітаємо в Любліні–2».

У новому втіленні проект продовжує і розвиває попередній. Так, інформаційний пункт для іноземців став надавати індивідуальну підтримку іноземцям у розв’язанні проблем, з якими вони стикаються.

А кількість прогулянок Любліном зросла – з 4 до 20! Прогулянки відбуваються досить незвичайними маршрутами, вони супроводжуються майстер-класами з основ польської мови, культури та історії.

З нового – у рамках проекту розробляється додаток про Люблін на смартфони з інформацією для іноземців.

Організація продовжує моніторинг громадських інституцій з точки зору їхньої доступності для іноземців. Моніторинг охоплює не лише установи, що безпосередньо займаються легалізацією іноземців, але й такі місця, як наприклад Управління міського транспорту чи соціального страхування.

Як наголошує Анна Домбровська, організації вдалося натиснути на місцеву владу – і в міському управлінні на постійно з’явилася людина, відповідальна за контакти з іноземцями. Ця людина працює в місцевій адміністрації і після закінчення проекту.

– Усе почалося з 2009 року, коли в «Homo Faber» почав діяльність пункт з надання допомоги іноземцям, – Пояснює Анна Домбровська. – Протягом двох з половиною років ми допомагали у юридичних питаннях і щоденних справах, а оскільки іноземці є такими самими користувачами послуг місцевого самоврядування, то ми вирішили, що і в місцевій адміністрації повинна працювати людина, що знається на специфіці оформлення різноманітних процедур іноземцями. Усе для того, щоб не ізолювати цієї, досить великої частини мешканців Любліна.

Як підкреслює Анна Домбровська з «Homo Faber», організація розробила багатомовний «Інформатор» для іноземців.

– Це видання є плодом бажання допомогти, – вказує вона. – Це теж плід співпраці «Homo Faber» з кількома ключовими гравцями в суспільному житті. Адже інтеграція іноземців є завданням не лише неурядових організацій. Для нас доброю новиною було те, що свою роль і внесок у цьому процесі бачать польський омбудсмен або головне управління регіональної поліції провінції. На нашу думку, тільки спільна стратегія прийняття мігрантів стане формулою успіху.

Паспорт:

  1. Повна назва організації:

Асоціація «Homo Faber» (Stowarzyszenie Homo Faber)

  1. Повна назва проекту:

«Вітаємо в Любліні – Інтеграція іноземців» і «Вітаємо в Любліні – 2»

  1. Координаторка:

Анна Домбровська

  1. Адреса організації

Stowarzyszenie Homo Faber, ul. Orla 5/13, 20-022 Lublin, Польща

Веб-сторінка: www.hf.org.pl

  1. Джерела фінансування:

У різні роки проекти фінансувалися з Європейського фонду інтеграції громадян третіх країн, державного бюджету Польщі, з дотації міста Люблін та за рахунок коштів, отримані від Фонду Стефана Баторія.

  1. Строк тривання проекту:

Проект «Вітаємо в Любліні» був запущений в липні 2009 року і завершився в грудні 2011 року. Проект «Вітаємо в Любліні–2» розпочався у 2014 році і триває досі.

Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».

Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Автор тексту: Ігор Ісаєв