Дослідницькі фотопрогулянки як метод дослідження локальної громади

Спілка “Громадські ініціативи України” провела дослідницькі прогулянки з фотографуванням у Бобринці та Новоукраїнці, що на Кіровоградщині. Заходи відбулися 11 та 14 серпня відповідно.

Дослідницька прогулянка – це дієвий метод прикладного дослідження території, зокрема населеного пункту, метою якого є збір думок цільової аудиторії щодо точок розвитку їх території та громади.

Учасники дослідницьких прогулянок у Новоукраїнці та Бобринці відмітили простоту та дієвість такого методу дослідження території населеного пункту.

Тому ми запитали у Павла Пущенка, експерта Спілки “Громадські ініціативи України”, про особливості цього методу та попросили його поділитися рекомендаціями, як правильно підготувати та провести дослідницьку прогулянку у своєму місті чи селищі.

 

Дослідницька прогулянка: як і навіщо?

Перед тим як ухвалити рішення чи то владі, чи громадській організації, наприклад, для написання проекту, необхідно визначитися чи правильний проект рішення ми розробили. А для цього необхідно проконсультуватися із нашою цільовою аудиторією, щоб не вийшло “для нас без нас”.

Методів дослідження думок цільової аудиторії існує дуже багато. Поруч із цим існує також думка, що дослідження – це довго й дорого, а робити це можуть тільки професіонали. Але це зовсім не так. У Спілці “Громадські ініціативи України” ми використовуємо і пропагуємо прості та доступні для всіх методи аналізу ситуації. Одним із таких методів якраз і є дослідницька прогулянка.

Ідея дуже проста – зібрати представників цільової групи (наприклад, молодь, людей старшого віку, людей з інвалідністю тощо), прогулятися з ними по визначеному маршруту і послухати ідеї й думки людей про побачене. Також під час дослідницької прогулянки можна робити фотографії, тому часто вона стає фотопрогулянкою.

Де гуляти? У залежності від мети обирайте ті місця, думка про які вас цікавить. Це може бути парк, центр або окраїни міста, туристичні маршрути, місця дозвілля або будь-які інші.

Цей метод успішно застосовується в Польщі нашими партнерами з фонду “Освіта для демократії”, а також вже кілька років впроваджується в Україні в рамках проекту “Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування”.

Які переваги має дослідницька прогулянка поруч із іншими методами?

Вона не потребує особливих знань, ресурсів та навичок і може проводитися будь ким.

Звичайно ми не можемо претендувати на стовідсоткову репрезентативність під час вивчення думки людей, але це набагато краще, ніж просто, сидячі в кабінеті, приймати рішення як нам змінити наш громадський простір для потреб цільової аудиторії.

Крім того, під час такої прогулянки виникає багато нових додаткових ідей та думок, які можуть стати поштовхом для реалізації нових проектів для громадської організації чи програм місцевої влади.

 Як правильно підготуватися до дослідницької прогулянки?

  1. Спочатку визначаємо простір, який ми хочемо дослідити. Детально виписуємо питання і проблеми, які ми хочемо проаналізувати протягом прогулянки.
  2. Складаємо маршрут – описуємо по черзі точки на маршруті, і розподіляємо питання, які ми хочемо задати учасникам, на кожній із них. Записуємо також вказівки для ведучого.
  3. Проводимо разом нашу “тестову прогулянку”, щоб перевірити маршрут та сценарій. Буде чудово, якщо нам вдасться провести таке випробування із допомогою знайомої людини, яка є представником групи, потреби якої ми хочемо дослідити (наприклад, старшої людини, або матері з дитиною).
  4. Протягом цієї тестової прогулянки і після неї вносимо поправки до сценарію згідно зауважень учасників та власних спостережень.
  5. Саму дослідницьку прогулянку з групою починаємо від представлення ведучих та короткого вступу на тему прогулянки – її організаторів, мети, плану та інформації про те, що потім відбуватиметься із зібраною інформацією.
  6. Далі ми йдемо визначеним маршрутом із зупинками у запланованих раніше місцях, а також у місцях, на які звертають увагу самі учасники. Відповіді на питання та інші коментарі учасників ми записуємо у спеціально відведених для цього частинах сценарію. Варто пам’ятати, щоб протягом прогулянки просити обґрунтувати коментарі: чому щось учасникам подобається, а щось ні.
  7. Крім розмови, протягом прогулянки важливим є документування простору у формі фотографій. Найкраще робити фотографії елементів, на які власне звертають увагу учасники.

Як залучити жителів громади до такої активності?

Тут є кілька варіантів. Якщо ви працює з конкретною цільовою аудиторію, то безумовно вже маєте їх контакти і добре знаєте своїх бенефіціарів, тож можна залучати їх. Можна робити відкриті оголошення про проведення такої прогулянки та підбору людей певної категорії. Але подумайте у який спосіб заохотити та подякувати залученим людям – це можуть бути якісь сувеніри чи спільне чаюванням із обговоренням враження від прогулянки.

Який матеріал утворюється у результаті дослідницької прогулянки та що із ним може робити громада?

Після закінчення серії прогулянок ми організовуємо підсумкову зустріч із ведучими: розмовляємо про їх враження та спостереження, збираємо можливі зауваження до сценаріїв, які дозволять їх вдосконалити. Висновки та конспекти з окремих прогулянок збираємо в одному місці, наприклад, у формі підсумкового звіту, у якому будуть представлені зауваження до окремих елементів простору, які були озвучені протягом різних прогулянок.

Так ми маємо матеріал для подальшої роботи. Який може лягти або в основу написання проектної заявки для громадської організації, або проекту рішення для органу місцевої влади, або стати додатковим аргументом для тих самих громадських активістів під час діалогу з представниками органів влади.

Якщо під час прогулянки ми фотографували місця нашого маршруту, то можна продовжити дискусію, використовуючи фотографії. Саме так ми плануємо це зробити з результатами наших прогулянок у Бобринецькій та Новоукраїнській ОТГ. Зроблені учасниками та учасницями фотографії будуть роздруковані та розвішані в парку, така собі фотосушка. Плануємо зробити це під час святкування Дня Незалежності, щоб залучити більше жителів громад. У всіх буде можливість не тільки подивитися фотографії, але і лишити біля них свої коментарі щодо того, що хочеться в громаді покращити, змінити. Так результати дослідницької прогулянки стануть живим матеріалом для наступних розмов.

Прогулянки відбулися у рамках проекту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”, який впроваджується у рамках програми “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).