РЕЗУЛЬТАТИ конкурсу «Краща громадська ініціатива України»

Під час форуму «Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад», який проходив 20-21 квітня у Одесі, відбулося урочисте нагородження переможців конкурсу «Краща громадська ініціатива України».

Нагадаємо, що метою цього конкурсу є відзначення, популяризація та поширення інформації серед громадськості України про важливі ініціативи, акції, проекти, які були реалізовані громадськими організаціями та ініціативними групами.

Цей конкурс покликаний створити майданчик для обміну найкращими ідеями у сферах активізації місцевих громад, вирішення місцевих проблем, створення партнерств між громадою та муніципалітетом й бізнесом.

Учасниками конкурсу стали громадські організації, благодійні фонди, дитячі та молодіжні громадські організації, ініціативні групи громадян, а також їхні коаліції, мережі та об’єднання.

Критерії вибору переможців: вплив реалізованої ініціативи на місцеву громаду; актуальність проблеми, на вирішення якої була спрямована ініціатива; інноваційність та оригінальність; життєздатність та можливості до самофінансування ініціативи; здатність до мультиплікації ініціативи.

Загалом цього року для оцінки конкурсної комісії надійшло 96 заявок у восьми сферах громадської діяльності. Тож знайомимо Вас із переможцями цьогорічного конкурсу «Краща громадська ініціатива України».

 

Краща ініціатива у сфері волонтерства

Допомога SOS. Рюкзак волонтера

 

Ініціативна група, підліткова волонтерська організація «Допомога SOS». Автор ініціативи – Середюк Іван Васильович, учень Августинівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Широківської ОТГ.

Діяльність почалась з допомоги одного школяра, який вирішив реалізувати своє бажання допомагати оточуючим, сусіду з інвалідністю в с. Августинівка. Згодом зібралась ініціативна група волонтерів, які назвали себе «Допомога SOS». Це 6 школярів з місцевої сільської школи, які двічі на тиждень відвідують людей групами по дві особи. Іноді, коли потрібно, наприклад, завести дрова чи набрати багато води з колодязю, приходить більше волонтерів. Таким чином під опікою школярів знаходиться 12 осіб, які завжди раді візитам та допомозі дітей.

 

Краща ініціатива у сфері екології та охорони навколишнього середовища

Подаруй сміттю шанс на друге життя!

Шепетинська сільська громадська організація «Злагода», Рівненська область.

У рамках проекту було розміщено в соцмережах та на дошках оголошень повідомлення про проведення Загальних зборів села по роз’яснювальній роботі для пасивних громадян щодо необхідності сортування сміття та придбання сміттєвих баків. Участь у зборах взяло більше ста жителів села.

Приватний підприємець та благодійник Петрук Андрій зобов’язався на зборах села вивозити сміття в пункти прийому. Виручені кошти за згодою жителів повертаються в громадську організацію «Злагода».

 

Краща ініціатива у сфері захисту та представлення інтересів (адвокасі)

Захист права на доступ до водних об’єктів – справа самих громадян

Громадська організація «ЕКО ЛІГА ЦЕНТР», м. Кропивницький, Кіровоградська область.

Здійснювали громадський контроль і моніторинг водоохоронних зон і прибережних захисних смуг та спонукали представників державних структур виконувати обов‘язки контролю за використанням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності та забезпечення права громадян на доступ до водних об‘єктів.

Зокрема, було проведено обстеження 600 км берегової лінії Інгулу робочою групою та волонтерами. Було виявлено та задокументувати 150 порушень правового режиму прибережних смуг, визначити конкретних суб‘єктів, які мають нести відповідальність. Також отримано 18 відповідей від голів селищних рад щодо проведення роз‘яснювальної роботи серед населення про норми водного законодавства та неприпустимість порушень природоохоронного законодавства.

 

Краща ініціатива у сфері культури

Гра з історії Маріуполя «Step by step»

Автор ініціативи Світлана Арабаджи. Ініціатива реалізована у рамках діяльності Студентського наукового історико-археологічного товариства.

Різні вікові групи населення (школярі, студенти, люди середнього та похилого віку) дізнавалися у простій ігровій формі найважливіші історичні факти життя міста. І не тільки мешканці Маріуполя, а Вінниці, Києва, Ужгорода.

Гра є у вільному доступі для мешканців міста у кожній міській бібліотеці. Крім того гра була представлена в школах міста, а також у рамках трьох всеукраїнських проектів. Цей досвід втілення ініціативи підштовхнув авторів до розроблення нової більш складною гри. У планах – проведення з допомогою гри відкритих уроки з краєзнавства у школах міста.

 

Краща ініціатива у сфері місцевого розвитку

Історичне минуле об’єднує сатанівчан!

ГО «Єднання та розвиток громади», Хмельницька область.

Проведення шкільними учителями екскурсій для учнів ЗОШ І-ІІІ ст. смт. Сатанів. Освітяни провели екскурсії історичними місцями Сатанова для учнів 5-10 класів Сатанівської школи.

Екскурсійний маршрут складався з 9 зупинок, на яких вчителі розповідали історію пам’яток, цікаві факти та легенди, які з ними пов’язані. Також на кожній із зупинок дітям було запропоновано визначати місце для майбутнього встановлення інформаційного стенду.

Після проведення екскурсій для учнів школи ми вирішили залучати до підготовки дітей-екскурсоводів, а саме учнів дев’ятого класу, оскільки вони були найактивнішими та найдопитливішими під час екскурсій.

 

Краща ініціатива у сфері роботи з дітьми та молоддю

«Understanding democracy» / «Второпай демократію»

Херсонська молодіжна ініціативна група «Кип’яток».

Для того, щоб «второпати» демократію щовихідних було організовано зустрічі для учасників проекту. Зустрічі складалися з трьох інформаційних блоків: демократичного, блоку саморозвитку та дебатного.

Учасники отримували інформацію про механізми демократії в нашій країні, методи, якими вони можуть користуватися для досягнення своїх цілей у громаді, про права людини та їх реалізацію, про історію гендеру, про можливості ведення власного бізнесу, про процеси глобалізації, про міжкультурну взаємодію.

Під час реалізації проекту було поєднано кілька форматів проведення зустрічей: тренінг, дебатна гра, дебатний турнір. Дебати стали свого роду практичним засвоєнням тем тренінгів.

 

Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з інвалідністю

Центр місцевої активності “Старе місто»

ГО «Фонд розвитку громади», м. Краматорськ.

Саме для того, щоб допомогти жителям Краматорська – як ВПО, так і місцевому населенню – знайти спільну мову, знайти спільні інтереси, а саме головне – допомогти людям з недостатньою соціальною інтеграцією, обділеним увагою із боку суспільства, учасники ініціативи й вирішили створити зручне і цікаве місце.

Протягом 2017 року Центр відвідали 3670 людей, 882 з яких отримали різні види допомоги. За цей час Центр провів для літніх людей близько 200 заходів (лекцій, тренінгів, занять з психологами, концертів, майстер-класів).

 

Краща ініціатива у сфері розвитку благодійності

 Formation+ ініціатива для вирішення проблеми доступності освіти для людей «старшого віку»

Центр розвитку національних культур «Єдина родина», м. Кропивницький.

Для людей «старшого віку» було створено майданчик для спілкування, де вони мають можливість отримати нові знання щодо комп’ютерної та медіа грамотності, форми і методи налагодження міжкультурного діалогу та діалогу поколінь, організовувати та обмінюватись досвідом.

У межах ініціативи було створено Центр освіти для дорослих, систематизовано та налагоджено проведення різноманітних курсів. Заклади художньої культури відкрили свої зали для відвідування та проведення спільних заходів для людей цієї вікової аудиторії, представники різних національностей та різного віку почали активно приймати участь у житті громади Кропивницького.

Із учасниками конкурсу «Краща громадська ініціатива України» Ви можете познайомитись на сайті Спілки «Громадські ініціативи України» в рубриці «Історії успіху ОГС».

 

Запис прямої трансляції вручення нагород