Ініціаторами створення ГО «АБ «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» були три мами: Тетяна Шнайдер, Ольга Одейчук та Людмила Котисько. Ми працювали спеціалістами в районній ПМПК (психолого-медико-педагогічній консультації), яка займалась питанням навчання дітей з особливими освітніми потребами. У кожної з нас власні діти мають інвалідність. При обстеженні дітей ми помітили, що діти, які займаються в реабілітаційних центрах – показують набагато кращі результати ніж ті, з якими не займались зовсім. Основна проблема для більшості батьків полягала в тому, що найближчі такі центри були в Рівному, або ще далі. Багато батьків хотіли, їх щоб діти розвивались, але не мали фінансів, достатньо інформації, або елементарних знань про те, які наслідки дає діагноз дитини.
3 серпня 2017 року чотири ініціативні мами дітей з інвалідністю зібрали на перші збори 50 батьків дітей з інвалідністю та особливими потребами. На цих настановчих зборах ми вирішили створити громадську організацію. Нам в користування надали підвальне приміщення кінотеатру. За три тижні ми привели приміщення до ладу, залучили 12 волонтерів, які погодились безкоштовно займатись з дітьми та зареєстрували 36 дітей. 31 серпня 2017 року ми отримали на руки всі необхідні документи, що підтверджували утворення Березнівської районної громадської організації «Асоціація батьків дітей з інвалідністю та особливими потребами «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР».
За два роки діяльності громадська організація «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» об’єднала навколо дітей з інвалідністю всіх жителів Березнівського району, підприємців, органи місцевого самоврядування всіх рівнів – від Березнівської міської ради до Рівненської обласної державної адміністрації, керівників всіх релігійних конфесій.
Ми почали з найпростішого – написали оголошення в місцеву газету «Надслучанський вісник» про те, що у нашому районі створено громадську організацію, яка покликана допомагати людям з інвалідністю.
В нас навіть не було паперу і ручки, щоб написати список свої потреб. Ми створили у фейсбуці групу «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» і через неї звернулись до жителів району з проханням принести до нас використані дитячі ігри. У місцевих підприємців, директорів садків і шкіл ми просили канцелярію, іграшки, меблі. І вже за три тижні ми розпочали заняття у відремонтованому приміщенні з початковим запасом дидактичних ігор та всією необхідною канцелярією на зручних меблях.
Було складено розклад індивідуальних занять з логопедами, психологами, дефектологами та вчителями початкових класів. Також ми ввели групові заняття: арт-терапія, соціально-побутове орієнтування, лікувальна фізкультура. Щомісяця ми збираємо батьківський клуб «ОСОБЛИВА МАМА», де проводимо з мамами психологічні тренінги, консультації, бесіди. Тут мами спілкуються і діляться інформацію про новинки у сфері обслуговування і реабілітації дітей з інвалідністю.
На Різдво декілька Православних хорів колядували у своїх населених пунктах для того, щоб допомогти нашій громадській організації. За зібрані кошти нам придбали обігрівачі, світодіодні люстри та виготовили сцену-ширму для показу лялькового театру. Так ми ввели ще один вид групового заняття казко-терапію.
Наше приміщення було, звичайно, не придатне і не пристосоване для особливих дітей. Тому, ми почали звертатись до органів місцевого самоврядування з проханням виділити нам відповідне приміщення. Через пів року страждань, відписок і пошуків Березнівська районна рада передала нам в пільгове користування дві кімнати в центрі міста. Де, ми спільними зусиллями провели ремонт. Всі будівельні магазини міста безкоштовно забезпечили нас всіма будівельними матеріалами, батьки дітей і спеціалісти щодня, у вільний час, не покладаючи рук робили капітальний ремонт. Всі школи району проводили благодійні ярмарки і зібрали кошти на закупівлю нових меблів і матеріалів для роботи з дітьми. Всі релігійні громади району молились, щоб ми швидко і якісно зробили ремонт і перейшли в новий дім.
Приміщення нам передали 1 березня, а вже 1 липня ми зробили офіційне відкриття! Тепер ми працюємо в самому центрі міста. У відремонтованому приміщенні з новими стінами (одне ми добудували), стелею, підлогою, вікнами. Ми зробили санвузол, пандус і покращили коридор, який відноситься до власності орендодавця, але ж ми ним теж користуємось. У нас є всі необхідні меблі, комп’ютерна техніка, плазмовий телевізор, кондиціонери, холодильник, кухонна зона зі всією побутовою технікою. В розпорядженні 25 спеціалістів «ОСОБЛИВОГО КІНДЕРА» найкращі, найсучасніші розвивальні матеріали в районі.
Для майбутньої профорієнтації дітей ми запустили роботу двох гуртків: «Чарівна свічка» та «Дивовижне мило». На цих гуртках батьки та діти виготовляють свічки різних форм, кольорів та ароматів. Роблять квіти, корзини та букети із мильної основи. Завдяки безперервній діяльності цих двох майстерень ми самі себе забезпечуємо: проводимо благодійні майстер-класи та виготовляємо свічки і мило на замовлення. Для багатьох дітей це стало улюбленою справою і вони хочуть заробляти таким мистецтвом собі на життя.
Окрім всього вищенаведеного ми постійно проводимо масові заходи: «День людей з інвалідністю», «День захисту дітей», «День інформування населення про синдром Дауна та аутизм». Влітку возимо дітей в зоопарк, кінні клуби, на екскурсії. Восени – в дитячі парки розваг. Взимку організовуємо масові Різдвяні свята до яких залучаємо здорових дітей з усіх шкіл району. Цього року громадська організація «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» організувала грандіозне свято до Міжнародного дня захисту дітей. Ми запросили понад 100 дітей і з інвалідністю і здорових. Здорові діти були волонтерами – допомогою, підтримкою і друзями для дітей з інвалідністю.
Це те, заради чого ми працюємо,залишаємо сімї, віддаємо весь свій вільний час і нервові клітини. Це те, чим ми всі живемо!!!
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? | В громадській організації «ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» зареєстровано 95 дітей. Вони безкоштовно займаються із спеціалістами, відвідують групові заняття та масові заходи. Нам вдалось змінити відношення суспільства до людей з інвалідністю. Тепер нас розуміють, поважають, інколи навіть побоюються, адже разом ми сила. В «ОСОБЛИВОМУ КІНДЕРІ» можуть займатись діти, які не підлягають під діяльність ІРЦ. Ми виховуємо у суспільства толерантне ставлення до людей з інвалідністю. За два роки батьки і діти відвідали багато цікавих місць, отримали море вражень та позитивних емоцій, знайшли багато нових друзів. Завдяки діяльності гуртків «Чарівна свічка» та «Дивовижне мило» діти і мами знайшли собі нове хобі, яким у майбутньому можуть заробляти собі на життя. |
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? | Більшість спеціалістів, які працювали з особливими дітьми в ГО «АБ»ОСОБЛИВИЙ КІНДЕР» влаштувались на роботу у новостворені інклюзивно-ресурсні центри. Вони якісно і професійно виконують свою роботу, адже уже мають відповідний досвід. Наших спеціалістів постійно запрошують приймати участь у різноманітних семінарах і тренінгах як слухачами, так і доповідачами. Вони стали активними учасниками громадської діяльності регіону. Особисто для мене, як керівника організації ці нагороди не стільки важливі, як емоції наших дітей. Я не проводжу занять, а займаюсь адміністративними питаннями. Але я особисто знаю кожну дитину по імені, діагнозу і місцю проживання. І всі вони знають мене: у деяких наших вихованців після занять з логопедом перше слово після «мама» було «Оля». Всі вони мене обнімають та цілують, а я , звичайно їх. Я просто люблю цих всіх дітей, радію їх найменшим успіхам і бачу в них особистостей, а не людей з інвалідністю. |
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? | Головне! Всі масові заходи, які проводяться в регіоні є спільними для дітей з інвалідністю та здорових дітей. Нам вдалось побороти багаторічний поділ дітей, коли для здорових дітей – одні заходи, а для дітей з інвалідністю – інші. Наші вихованці приймають участь у всіх масових заходах району. За ініціативи і сприяння наших активістів у м.Березне відкрито секцію важкої атлетики Рівненського інваспорту. Всі наші вихованці навчаються в школах та садках на інклюзивній або індивідуальній формі навчання. |
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах | Щоб кожна ініціатива була успішною потрібно мити великий ентузіазм і силу волі. Любити справу, якою ти займаєшся і людей з якими працюєш. Робити свою роботу щиро і відкрито, адже за нами слідкує громада. Завжди відкрито звітуйте за використані кошти і матеріали. Підтримуйте дружні зв’язки з усіма! Нікому не відмовляйте! І головне: ніколи не здавайтесь!!! |
Довідкова інформація про ініціативу:
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи | Асоціація батьків дітей з інвалідністю та особливими потребами «Особливий кіндер», Одейчук Ольга Володимирівна |
Контактні дані організації | Одейчук Ольга Володимирівна 0989178345 [email protected] |
Назва ініціативи | Активізація батьків та створення громадської організації |
Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського конкурсу «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується Спілкою «Громадські ініціативи України».