Проєкт «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах», який реалізує спілка «Громадські ініціативи України» у співпраці з регіональним партнером ГО «Точка доступу» триває. З 18 по 21 серпня у Святогірську була проведена Школа громадських ініціатив для учасників проєкту — активістів НГО, активних мешканців громад, представників робочих груп з безпеки, волонтерів та працівники поліції Донецької та Луганської області. Проєкт спрямований на підвищення ролі громадських організацій у житті громади. Основною метою є візуалізація успішних прикладів інших громад з різних куточків України, надання учасникам можливості комунікації, обміну досвідом, контактами для формування нових партнерств. Об’єднавши зусилля, досвід та знання, у плідній співпраці, можна більш оперативно та ефективно вирішувати ряд актуальних проблем громади. Під час освітніх заходів учасники та учасниці разом з професійною тренерською командою виконували практичні завдання, навчалися дієвим методикам та інструментам громадської роботи, шукали ініціативи, які б збільшували взаємодію між мешканцями, формували довіру та спонукали до співпраці. Цінність таких проєктів полягає в тому, що місцеві громади мають змогу отримати всі необхідні знання та навички, що допоможуть у самостійному визначенні власних потреб в питаннях громадської безпеки, комфорту добробуту. Вміння будувати зв’язки і комунікацію, створювати команду, розподіляти ролі та трансформувати конфлікти стане платформою для успішного втілення громадських проєктів.
Локальний аналіз
Залучення громадян до участі у житті громади є важливою складовою впевненого розвитку. Це дає кожному відчуття своєї цінності, приналежності, можливості впливати на життя громади. Але планування ініціатив, що сприятимуть покращенню рівня життя в громаді, потребує досвіду, навичок, розуміння та впевненості щодо того, наскільки вони відповідають потребам мешканців. Громадським організаціям важливо навчитись працювати над збільшенням довіри між людьми та спонукати мешканців взаємодіяти в рамках найрізноманітніших ініціатив. Аналіз потреб є необхідною складовою успішного розвитку, тому, перед плануванням ініціатив та проєктів, необхідно провести локальний аналіз, щоб стовідсотково зрозуміти, чи стане та чи інша ініціатива одним із кроків до успішного розвитку, покращення життя в громаді.
В рамках проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах» для учасників та учасниць Школи громадських ініціатив був проведений дводенний тренінг на тему «Локальний аналіз». На освітніх заходах тренерська команда надала багато корисної теоретичної інформації та практичних завдань, виконуючі які учасники мали змогу:
- дослідити наявні ресурси своєї громади та виявити можливості залучення нових джерел фінансування для втілення проєктів, цікавих ідей чи громадських ініціатив;
- за допомогою BCG-матриці дослідити особливі потреби у власних громадах;
- дискутувати про важливість активності громадян у житті громади, аналізувати отриману інформацію щодо рівнів взаємодії влади і громадськості, знайти можливі варіанти успішної співпраці;
- обговорити та проаналізувати шляхи впровадження стандартних і нестандартних методів локального аналізу — SWOT-аналіз, матрицю PESTLE та АВС-аналіз;
- випробовувати в дії метод РАДАР та інші інструменти локального аналізу.
Окрім теорії та опрацювання на практиці, фахові тренери, які мають власний багаторічний досвід застосування методів локального аналізу, проведення адвокаційних кампаній та впровадження змін у громадах, поділились історіями успіху, продемонстрували приклади успішного використання методів локального аналізу не тільки в Україні, але і в інших країнах.
Робота в команді
Впродовж наступних двох днів, 20-21 серпня, учасники та учасниці Школи громадських ініціатив приділили увагу детальному розгляду теми «Робота в команді. Трансформація конфліктів». Чи може одна людина без команди побудувати ефективно працюючу організацію? Історії успіхів показують, що саме вдало підібрана і добре злагоджена команда є платформою для успішної діяльності, створення партнерств та мережування. Разом можна зробити більше, досягти вагомих результатів. Завдяки унікальній побудові заходу з прикладами про успішні практики інших НГО України, тематичними вправами, іграми, енерджайзерами та інтерактивами, учасникам та учасницям було цікаво навчатися, отримувати новий досвід, знайомитися з активістами, обговорювати плани та ідеї щодо подальшої роботи у громадах. Впродовж тренінгів було детально розглянуто кілька важливих тем:
- Визначення команди и «некоманди» на прикладах.
- Розподіл ролей в команді, принципи успішного управління та прийняття рішень.
- Гнучке управління командами та проєктами.
- Ескалація та способи реагування на конфлікти в команді.
Після теоретичної частини учасникам було надано кілька цікавих завдань, виконуючі які вони могли актуалізувати та посилити знання в аспекті аналізу громади, відпрацювати комунікативні техніки побудови зв’язків і довіри, намалювати мапу стейкхолдерів, опрацювати організацію зворотного зв’язку та виявити місця сили, впливу та напруги у громаді. «Чудова атмосфера, легкість і неформальність тренінгу, унікальна і вкрай корисна інформація зробили свою справу — зруйнували потужний стереотип, який не давав розвиватися. Тепер новий погляд на світ, на мій будинок, на місто. Тепер знаю, що потрібно робити, щоб організуватися і усунути проблеми, поліпшити життя оточуючих мене людей. Величезне «Дякую!» за кожне сказане слово, презентацію, кожну посмішку тренерів і учасників. Я ніби включився і готовий до дій», — прокоментував Іван Мороз, учасник тренінгу з міста Вугледар Донецької області.
Однією з переваг освітнього заходу є посилення зв’язків, налагодження контактів між учасниками. Громадська спілка «Громадські ініціативи України» має більш ніж 15-річний досвід роботи, об’єднує понад 25 організацій з різних регіонів України і з різним, часто унікальним досвідом. Це дозволяє внести загальнонаціональний контекст у Донецькій та Луганській області. Така співпраця НГО Сходу України може стати початком формування партнерств як в межах Донецької та Луганської областей, так і за участі НГО з інших регіонів України. У партнерствах, звичайно йдеться не лише про географію, але й про обмін досвідом та генерування цілком нових, спільних ініціатив. Цікаве навчання у Школі громадських ініціатив разом з тренерською командою, в якій кожний учасник та учасниця мають успішний багаторічний досвід громадської діяльності, стане потужною платформою знань, навичок, контактів задля подальшого розвитку НГО Донецької та Луганської областей.
Проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).