Локальна діагностика – це дослідження, яке має на меті отримання дуже конкретної інформації про місцеве середовище, наприклад, про мешканців, стосунки, простір, потреби. Діагностика повинна бути проведена завжди на початку всієї нашої діяльності як в наших організаціях, так і в роботі з мешканцями. Вона є тим дослідженням, яке дає можливість побачити та реалізувати проекти, які реально відповідатимуть потребам та бажанням мешканців чи членів команди, а не будуть лише реалізацією наших бачень, ідей та уявлень.
Публікація «Як діяти локально? Про локальну діагностику для громадських організацій» була створена в рамках проекту «Як діяти локально? Тренінг для активістів громадського сектора», що реалізувався Асоціацією «Етнографічна майстерня» ім. Вітольда Диновського, Варшава.
Публікація складається з чотирьох основних частин. Її відкривають дві частини, написані тренером та соціологом Магдаленою Тхужніцькою. Перша – це вступ до того, що ж це таке локальна діагностика, з чого вона складається, як до неї підготуватися і як її провести. Друга частина – це практичний інструментарій, тобто перелік методів, які ми можемо використати для здійснення нашої діагностики. Частина третя – це текст Людмили Роман з львівського Товариства Лева, в якому вона описала контекст проведення локальних діагностик в Україні та власний досвід проведення тренінгів щодо проведення таких діагностик для українських активісток та активістів. Четверта частина – це презентація діагностики з практичної сторони: приклади досліджень, проведених учасниками наших тренінгів восени 2019 року у Краматорську, Слов’янську, Бахмуті та Дружківці.
Ми припускаємо, що розроблені нами матеріали виявляться корисними для всіх активісток і активістів, діячок та діячів незалежно від місця роботи чи типу населеного пункту, в якому вони проживають і працюють. Локальна діагностика – це універсальний інструмент, саме тому ми заохочуємо всіх людей, що працюють з місцевою спільнотою, скористатися нею та по-новому відкрити те, що здається вже відомим.