Спікерами у проекті стали провідні експерти України в цій галузі з Києва, Харкова, Львова, Херсона. Київські і харківські тренери взяли участь як волонтери (без гонорарів і винагород). Учасниками були запрошені фахівці з роботи з дітьми з синдромом Дауна з різних міст України, медичні працівники, батьки дітей з синдромом Дауна, студенти навчальних закладів, представники Департаментів обласної державної адміністрації: охорони здоров’я, освіти і науки, директори загальноосвітніх шкіл з Херсону та Херсонської області.
Низка семінарів, тренінгів та презентацій привернула увагу суспільства до проблем людей з інвалідністю; фахівці з роботи з дітьми з синдромом Дауна зможуть розробляти оптимальні програми занять, враховуючи вік і характер малюка; медичні працівники зможуть більш уважніше відноситися до дітей з синдромом Дауна та їх батьків; у молоді прокинулося бажання допомагати людям з обмеженими можливостями; батьки дітей з синдромом Дауна розкрили свій творчий потенціал і підвищили соціальну активність. Також фахівці по роботі з «сонячними» дітьми зможуть інтегрувати отримані знання в своїх містах і областях. Подібні проекти можна рекомендувати до реалізації в інших регіонах
Що стало причиною ініціативи, як виникла ідея її реалізації.
До цих пір невідомо, чому у здорових батьків народжуються діти з синдромом Дауна. Синдром Дауна є генетичною особливістю, це не хвороба, яку можна вилікувати. Синдром Дауна — генетична аномалія, від якої не застрахована жодна людина. Ні батьки, ні медичні працівники, як правило, не готові до народження такого малюка. Діти з синдромом Дауна здатні до навчання і розвиваються трохи довше звичайних дітей. Головне, починати потрібно з самого народження. Фахівців, які працюють з дітьми цієї категорії, дуже мало.
ГО «Сонячні діти Херсонщини» провела круглий стіл «Стратегія раннього розвитку дітей із синдромом Дауна в Херсоні та Херсонській області», в результаті якого медичні працівники звернулися з проханням провести для них семінар з питань оголошення діагнозу і медичних аспектів здоров’я «сонячних» дітей. Після проведення нашою організацією семінару на тему «Особливості формування особистісної саморегуляції дітей з синдромом Дауна» з’ясувалося, що фахівцям не вистачає знань з питань розвитку та навчання таких дітей. Враховуючи всі потреби та побажання, ми створили проект «Школа обізнаності «Особливі діти — звичайні можливості».
За який час було реалізовано ініціативу
6 місяців
Детальний опис ініціативи – що конкретно було зроблено в рамках реалізації ініціативи (які заходи були реалізовані, як залучались місцеві жителі, молодь, спонсори…)
- Друк буклетів про синдром Дауна – вересень 2015. Через інформацію, розміщену в буклетах, суспільство має можливість дізнатися про синдром Дауна, про діяльність організації, а головне, про можливості особливих дітей.
- Друк методичних посібників «Уроки Доброти» — вересень 2015. Представники шкіл, ВНЗ та Департаменту освіти отримали методичні посібники, за допомогою яких можуть розробляти та проводити уроки толерантності у школах.
- Круглий стіл за результатами проведення низки заходів з метою формування толерантного ставлення до дітей з синдромом Дауна «Обговорення програми формування толерантного ставлення до дітей з синдромом Дауна» — 16.09.2015. Була прийнята резолюція за результатами круглого столу на тему «Обговорення програми формування толерантного ставлення до дітей з синдромом Дауна».
- Тренінг «Менеджмент в громадській організації» — 25.09.2015. Члени організації змогли визначитися зі своїми цінностями, спробувати знайти свої професійні якості. Ми краще пізнали одне одного, відкрили свої заповітні мрії, змогли розставити для себе пріоритети.
- Семінар «Сенсорний розвиток дітей» — 07.10.2015. Спеціалісти з розвитку дітей з особливими можливостями (психологи, дефектологи, логопеди) та батьки дітей з СД з Херсону та Херсонської області підвищили рівень обізнаності з питань розвитку дітей з синдромом Дауна, ознайомились з новими методиками з сенсорної інтеграції, отримали практичні поради з сенсорного розвитку дитини.
- Презентація «Давайте дружити!» — 27-28.10.2015. Понад двохсот студентів та вчителів навчальних закладів, представників ГО, ЗМІ та бізнесу отримали інформацію про синдром Дауна, про діяльність ГО «Сонячні діти Херсонщини», про життя людей з особливими потребами, про діяльність центру «Емаус» та волонтерство.
- Семінар «Медіко-психологічний супровід дітей з синдромом Дауна» — 05.11.2015. Медичні працівники з Херсона і Херсонської області підвищили рівень обізнаності з питань медичного супроводу дитини з синдромом Дауна, отримали рекомендації повідомлення діагнозу синдром Дауна, обговорили ключові питання диспансерного нагляду за дитиною з синдромом Дауна та познайомилися з прийнятим в Україні клінічних медичних протоколі по синдрому Дауна.
- Фотовиставка «Сонячні діти. Перший дотик» — 20.11.2015. Була привернуто увагу влади та громадськості до проблем дітей з синдромом Дауна, активізовано громаду щодо соціальної відповідальності.
- Семінар «Розвиток дитини з синдромом Дауна: закономірності в різних сферах і загальна динаміка. Соціальні фактори, що впливають на розвиток дитини з синдромом Дауна» — 26.11.2015. Спеціалісти з розвитку дітей з особливими можливостями: психологи, дефектологи, логопеди, вчителі, вихователі підвищили рівень обізнаності з питань розвитку дітей з синдромом Дауна, отримали рекомендації з питань формування навичок комунікації і спілкування у дітей з СД, визначили особливості роботи з дитиною від 3-х років з СД індивідуально і в умовах групи, особливості поведінки дітей з СД і методи подолання проявів агресії.
- Тренінг «Коли дитина зводить вас з розуму» — 05.12.2015. Батьки дітей з синдромом Дауна отримали знання щодо розуміння себе, як батьків, про взаємовідносини між батьками та дітьми, про проблемну поведінку дитини та шляхи її корекції.
- Семінар «Соціально-емоційний розвиток дітей з синдромом Дауна, основні напрямки роботи з дітьми з особливими потребами. Особливості формування мовлення у дітей з синдромом Дауна» — 18.12.2015. Спеціалісти з розвитку дітей з особливими можливостями: психологи, дефектологи, логопеди, вихователі підвищили рівень обізнаності з питань специфіки розвитку дітей з синдромом Дауна в процесі їх адаптації до умов групового навчання, отримали рекомендації з питань формування навичок комунікації і спілкування у дітей з синдромом Дауна.
- Тренінг «Фінансовий менеджмент неурядової організації» — 24.12.2015. Члени ГО «Сонячні діти Херсонщини» отримали інформацію про систему управління фінансами в громадській організації, юридичні та економічні основи фінансових можливостей ГО, формування фінансової стратегії організації, фінансові інструменти фінансового менеджменту та альтернативні джерела фінансування ГО.
- Майстер-клас «Гра як основний метод розвитку та навчання дітей з синдромом Дауна» — 17.01.2016. Батьки дітей з синдромом Дауна навчилися робити розвиваючі ігри з підручного матеріалу, отримали інформацію про те, як в побуті перетворювати навчання дитини в гру.
- Тренінг «Результативна управлінська комунікація» 31.01.2016. Члени ГО «Сонячні діти Херсонщини» навчалися організовувати та проводити семінари, отримали знання та навички за технологією організаційної та управлінської комунікації для досягнення запланованих результатів; розвинули вміння управляти власним успіхом і успіхом команди, сформували позитивні моделі мислення; отримали можливість підвищити особистісну і командну ефективність, позитивний настрій, мотивацію до успіху, енергійність, впевненість у собі.
Які результати Ваша ініціатива принесла громаді?
Понад двохсот спеціалістів з розвитку дітей з особливими можливостями, у тому числі психологи, дефектологи, фахівці раннього розвитку, вчителі, логопеди, медичні працівники, підвищили рівень обізнаності з питань розвитку дітей з синдромом Дауна та зможуть більш уважніше відноситися до дітей з синдромом Дауна та їх батьків. Понад сорока батьків дітей з синдромом Дауна отримали інформацію щодо сенсорної інтеграції таких дітей. Близько трьохсот студентів навчальних закладів отримали інформацію про синдром Дауна. Сорок представників Департаменту освіти і науки, охорони здоров’я, шкіл і навчальних закладів побачили можливість виховання толерантності у громадськості під час проведення круглого столу «Обговорення програми формування толерантного ставлення до дітей з синдромом Дауна». Було привернуто увагу влади та громадськості до проблем дітей з синдромом Дауна, активізовано громаду щодо соціальної відповідальності під час проведення авторської фотовиставки Олександра Андрющенка «Сонячні діти. Перший дотик». Понад п’ятисот громадян отримали інформацію про синдром Дауна з буклетів.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя?
Більше двадцяти батьків дітей з синдромом Дауна з Херсонської області отримали знання щодо проведення розвиваючих ігор та занять зі своїми дітьми. П’ятнадцять членів ГО «Сонячні діти Херсонщини» навчилися розподіляти ролі в команді застосовувати інноваційні методики у своїй роботі, отримали знання та навички за технологією організаційної та управлінської комунікації для досягнення запланованих результатів; розвинули вміння управляти власним успіхом і успіхом команди, сформували позитивні моделі мислення; отримали можливість підвищити особистісну і командну ефективність, позитивний настрій, мотивацію до успіху, енергійність, впевненість у собі.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла?
- Зустріч із спеціалістами, які працюють з дітьми з синдромом Дауна в районах та містах області, в комунальному вищому навчальному закладі «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради — укладення договору про співпрацю
- Кураторська година для студентів факультету дошкільної та початкової освіти ХДУ — укладення договору про співпрацю
- Семінар-тренінг на тему «Інтеграція сучасних освітніх систем Європи і світу в контексті впровадження педагогічних ідей Ф. Фребеля» — налагодження стосунків зі працівниками дитячого закладу, домовленість про співпрацю
- Благодійний турнір з футзалу «Сонячний м’яч» — привернення уваги громадськості до проблем дітей з Даун синдромом, збір коштів на придбання дидактичного матеріалу
- Презентація книги Дороти Тераковської в перекладі Дзвінки Матіяш «Мишка» — привернення уваги громадськості до проблем дітей з Даун синдромом
- Перегляд фільму «Пощо, маловірна?!» — запрошені в якості експертів з питань розвитку та соціалізації дітей з Даун синдромом
- Зустріч Херсонського міського голови Володимира Миколаєнко з членами ГО «Сонячні діти Херсонщини» — підтримка експерименту компенсаторного навчання дітей з Даун синдромом у Херсоні
- Прес-конференція «Різні можливості – рівні права» та презентація посібника «Навчаємося з радістю: компенсаторне навчання – привернення уваги громадськості до проблеми навчання дітей з Даун синдромом, домовленість з начальником управління рсвіти про підготовку та проведення експерименту компенсаторного навчання у Херсоні
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах
Діяти. Думати про довгострокові результати проекту та його життєдіяльності після завершення. Оцінювати фактори ризику.
Чи може Ваша організація (ініціативна група) виступити консультантом або експертом, якщо до вас звернеться інша організація за досвідом, який ви отримали при реалізації цієї ініціативи? Так.
****************************************************************************************************
Довідкова інформація про ініціативу:
Номінація, в якій бере участь ініціатива:
Краща ініціатива у сфері роботи з людьми з особливими потребами
Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи:
Херсонська обласна організація підтримки дітей з синдромом Дауна та їх сімей «Сонячні діти Херсонщини»
Контактні дані організації:
Ханікова Ірина Анатоліївна, голова організації
099-702-88-95
[email protected]
sunnydeti.ucoz.ua
www.facebook.com/pages/ОО-Солнечные-дети-Херсонщины
vk.com/club91566543
Назва успішної ініціативи:
Школа обізнаності «Особливі діти – звичайні можливості»