Цезарій Міжеєвсткий: Громадянське суспільство зводить часом під одним дахом організації-антагоністи: організації зоозахисників та об’єднання мисливців. Але спільного вони мають більше, ніж може здатися на перший погляд

Завершальне інтерв’ю з серії розмов з лідерами польських та німецьких об’єднань неурядових організацій.  На завершення особлива федерація польських НУО. Ця федерація об’єднує інші федерації неурядових організацій, тож можна сказати що це федерація другого рівня. А ще це одна з найстаріших польських федерацій та найбільш авторитетних. Ця федерація має дуже чутку спрямованість. Належати до неї можуть федерації польських НУО, що займаються соціальною роботою. Називається ця федерація WRZOS, що розшифровується як  об’єднання федерацій неурядових організацій соціального спрямування, а розповідає про її роботу, Голова Правління Цезарій Міжеєвсткий.

 

******************************************

Головною метою створення WRZOS була необхідність створення простору для обміну інформацією та досвідом між неурядовими організаціями, що діють у сфері соціальної політики в Польщі, а також владою та бізнесом.

Як неформальна структура WRZOS, була створена на конференції в Яхранці 28 лютого 1997 року в рамках проекту “Створення та зміцнення об’єднань соціальних організацій у Польщі” за підтримки PHARE. Формалізація діяльності, тобто створення конфедерації регіональних федерацій  WRZOS, відбулося 27 листопада 1999 року у Вроцлаві.  А реєстрація припадає на березень 2000 року.

WRZOS, як об’єднання регіональних федерацій НУО, надає своїм організаціям-членам багаторівневу підтримку, необхідну для розвитку регіональних і місцевих профспілкових структур, а також забезпечує обмін досвідом між партнерами, що дозволяє краще використовувати потенціал неурядового сектора Польщі.

Ініціативи WRZOS спрямовані на подолання несприятливих тенденцій у сфері формування та реалізації соціальної політики держави, що охоплює найбільш соціально незахищених осіб. Метою такої діяльності є досягнення соціально прийнятного бачення розвитку і, як наслідок, довгострокової соціально відповідальної політики держави, яка підтримує розвиток окремих осіб, груп і організацій.

Загальні цінності WRZOS: Незалежність, Толерантність, Прозорість, Чесність, Відкритість до Співпраці.

Цезарій Міжеєвсткий, Голова Правління  федерації WRZOS.

Концепція нашої федерація з’явилася на основі досвіду Німецьких об’єднань НУО. Наші засновники свого часу досить тісно співпрацювали з федерацією Паритет – об’єднання соціально-орієнтованих НУО Німеччини.  Наша конструкція виглядає наступним чином: ми не об’єднуємо самих організацій, а вже об’єднуємо об’єднання неурядових організацій – або регіональні, або часом і національні (всепольські). Можна сказати, що ми федерація другого рівня.  Звичайно, найчастіше це організації регіональні – тобто ті, які об’єднують НУО окремого регіону. Але також маємо національні федерації певного спрямування. Так маємо в складі всепольську федерацію банків продовольства. В певний момент ця федерація вирішила, що потребує підтримки, допомоги та репрезентації їхніх інтересів, тож стала нашим членом. В цілому можна сказати, що це був рух організацій, які об’єднувалися на регіональному рівні, а потім відчували потребу у створенні таких конфедерацій чи федерацій другого рівня, щоб мати репрезентанта своїх інтересів. Важливо мати такого репрезентанта, оскільки часто громадським організаціям доводиться контактувати з місцевим самоврядуванням чи різними держустановами, і добре було б для всіх НУО, щоб ці державні установи та органи місцевого самоврядування хоч якось узгоджували свою діяльність з потребами громадських організацій. Іще одне завдання, яке виконують федерації федерацій полягає в підтримці регіональних об’єднань НУО в їх діяльності (правова допомога, консультування, навчання тощо).

Ще можна сказати, що WRZOS – це об’єднання федерацій неурядових організацій соціального спрямування. Це абревіатура, яка повністю відображає нашу діяльність.  Тут треба було б відзначити, що згідно даних статики близько 60% польських організацій надають різного роду соціальні послуги. Ще не маємо в Польщі якоїсь дефініції, яка б позначала організацію, спрямовану суто на соціальні послуги, але можна сказати, що це об’єднання, які підтримують осіб з інвалідністю, працюють у сфері охорони здоров’я, а також у сфері культури, розвитку туризму, або розвитку спорту та фізичної культури. Тобто досить широке коло організацій. Згідно даних статистики ці організації надають свої послуги для 12 мільйонів поляків. Звичайно, найбільшою групою є спортивні організації – футбольні, баскетбольні асоціації.

 

Одну організацію не чутно.

Третій сектор – це люди і організації, які часом мають дуже різні інтереси. Маємо одночасно НУО захисників тварин та НУО, що об’єднує мисливців. І можна сказати, що є така мрія мати репрезентанта всього сектору, але з іншого боку це не до кінця можливо. Зокрема  через такі протилежності в напрямках діяльності самих НУО. І це досить природно, що різні НУО мають різні інтереси – тому і ця мрія є такою собі утопією.

Колись я мав можливість брати участь в консультаціях, які проводив польський уряд щодо стратегії підтримки громадянського суспільства – тоді я працював ще в державній структурі. В ході проведення консультацій ми отримали пропозиції різних окремих громадських організацій, які займалися своїми окремими проблемами. Найбільше пропозицій надійшло від організацій, що об’єднують батьків, які мають дітей з інвалідністю, що не було для нас дивним, бо в Польщі такі організації дуже активні. Коли ми зібрали всі пропозиції від НУО і побачили, що найбільше їх від цієї групи організацій, то це був для нас певний виклик. Адже, якщо подивитись на весь третій сектор Польщі, потреби організацій, що об’єднують дітей з інвалідністю – це лише один з дуже багатьох напрямків діяльності організацій, а є дуже багато інших напрямків. Проте, як нам зберегти баланс інтересів різних НУО, враховуючи, що одна з груп своєю активністю може отримати більше уваги, ніж інші.

 

Баланс думок і організацій всередині федерації НУО.

Дуже важливою частиною роботи федерації є комунікації та творення спільного бачення чи спільного рішення. Не йдеться про те, щоб сказати, що це важливо, а про те, щоб кожну потребу врахувати в ширшому контексті. І в цьому є, мабуть, головний виклик для таких об’єднань НУО. Бо врахувати ці потреби чи інтереси дуже непросто, я б сказав, що це найважча у світі робота. Щоб усі відчули, що вони є співавторами певної діяльності,водночас що федерація відстоює не лише їх інтерес, а й ширший інтерес різних НУО з різними цілями.

Як цього досягнути? Ми робили різні дослідження – питали організації про їх проблеми, інтереси, потреби. І намагалися цю інформацію вкладати в якийсь спільний документ. Коли є один великий документ з відповідями багатьох, то можна побачити, що багато потреб та інтересів є спільними для різних організацій.

 

Які напрямки для федерації будуть пріоритетними, залежить від самих організацій.

Маємо всередині федерації WRZOS групу організацій, які займаються людьми старшого віку. Лідером в цій групі є федерація організацій вармірсько-мазурських НУО,  і вона навколо себе об’єднує різні організації. І, наприклад, їм вдалось написати і виграти проект, який стосується створення консультативних рад, які складаються з людей поважного віку. Навколо цієї діяльності їм вдається залучити досить багато різних організацій. Загалом зараз у Польщі це така досить популярна тема. Як це працює? Членами нашої федерації є різні регіональні організації. Група, яка займається старшими людьми, звертається до регіональної федерації з Вроцлава і питає, чи є у них в федерації організації, які займаються проблемами активізації чи залучення старших людей. І, звичайно, такі організації є, тож ця  група залучає їх до якоїсь діяльності.

А загалом такі міні-групи в нас формуються не стільки по якихось усталених напрямках, а більше як відповідь на проблему. Тобто з’являється якась проблема, і тоді навколо неї організовуються різні об’єднання.

 

Як федерація змінилась за час діяльності?

Діє наша федерація більш як 10 років. За цей час деякі членські федерації зникли, а деякі увійшли. Зараз WRZOS об’єднує більше 900 організацій, які входять в регіональні федерації, і вже ті регіональні є безпосередніми членами нашої федерації. Комунікація з організаціями, як правило, побудована за посередництва регіональних федерацій. Комунікація є дуже важливою частиною нашої роботи. В нас для цих цілей є окремий працівник, а також маємо в правлінні людей, які відповідають за певні напрямки, зокрема і за комунікацію з членськими організаціями, і цю роботу члени Правління виконують на волонтерських засадах. Я, наприклад, комунікую з організаціями, що займаються  соціальним підприємництвом – це близько 200 організацій.

 

Виступ від імені багатьох організацій.

Досить багато локальних громадських організацій в Польщі займаються виключно своїми проблемами і не бачать потреби підтримувати якусь ініціативу інших організацій через висловлення своєї підтримки певній пропозиції. До прикладу, якийсь час тому я мав таке завдання в нашій федерації – представити інтереси польського третього сектору в  слуханнях (дебатах) на тему Діалогу для соціальної Європи.  Тобто є такі слухання, де обговорюються різні потреби, потім Європейська Комісія оголошує різні конкурси. І, виявляється, що на цих слуханнях Польщі загалом не існує, бо ніхто не представляє інтересів польських неурядових організацій. Ідея полягала в тому, щоб підготувати платформу, зібрати різні думки, зібрати підписи від організацій і показати, що ми є силою.  Але виявилося досить складно переконати локальні організації в Польщі, що такі слухання  в єврокомісії будуть мати значення для їх маленького містечка. Ми зі своєї сторони намагалися показати, що наша спільна позиція там в Брюсселі щодо соціального замовлення може пізніше дуже легко перенестися, наприклад, в це маленьке містечко, коли буде оголошуватися конкурс на соціальне замовлення.  Нашим завданням ми також бачимо «пробудження» активності організацій на етапі таких слухань – коли якийсь із напрямків тільки обговорюється, а не тоді, коли вже прийнятий закон і залишається тільки протестувати. Зараз маємо 2018 рік, а з 2021 буде нова програма Європейського союзу щодо підтримки соціального підприємництва. І хоч 2021 рік ще далеко, але слухання йдуть вже зараз. Тому якщо ми зараз не приготуємо щодо цієї теми своїх пропозицій, то за 1,5 роки це буде вже пізно і неможливо вплинути хоч якимось чином. Звісно, локальні організації не мають такого ширшого погляду на ситуацію, а отже наша роль як федерації полягає також у тому, щоб спонукати організації в правильний час зголошувати свої потреби чи ідеї, писати пропозиції.

 

Практична боротьба за права організацій.

Зараз маємо дуже активну дискусію з польським урядом щодо опікунських послуг, які надають Польські НУО. Справа така, що уряд прийняв постанову підтримати осіб, які старші 75 років такими опікунськими послугами. Добра ідея – чи не так? Але є тут маленька проблема. В цій постанові написано, що кошти на надання таких опікунських послуг отримають лише ті громади, які нікому не делегують цю роботу, а виконують її самі. Тут така передісторія, що виникла трохи проблема з цим делегуванням  – оскільки це право передається через тендери, то дуже сильно впала якість послуг, зокрема через «синдром» найнижчої ціни. Найбільше цим «грішили» приватні фірми. Але в цьому випадку, борючись з таким безвідповідальним бізнесом, урядовці викинули з цього процесу також і НУО. І ми боролися з цим рішенням, в результаті чого вдалося вибороти право для НУО приймати участь в наданні опікунських послуг в програмі 75+ у наступному році.

Новий договір про туристичні послуги. Уряд мав плани досить детально прописати директиви Європейської Комісії щодо надання туристичних послуг. Ці директиви стосувалися в першу чергу комерційних організацій. В них йшлося про забезпечення прав туриста та відповідальність організацій, які надають туристичні послуги (відповідальність за надання транспорту – наприклад, щоб літак прилетів по туристів, або страхування). Але під час боротьби  з турагенціями, які залишають людей десь на курортах Єгипту без зворотнього квитка, під удар попали некомерційні організації, які здійснюють свою діяльність не з метою отримати прибуток, а проводять екскурсії по регіону чи по цікавих місцях Польщі. Або скаутські організації, які досить часто для дітей організовують такі екскурсії. Зрештою уряд прийняв якісь зміни, оскільки  це була директива єврокомісії, але зараз шукає разом з організаціями вихід, як можна мінімізувати негативний вплив на НУО.

І це такі приклади, коли ми, як федерація, побачили проблему і “будимо” організації, або навпаки отримуємо дзвінок від організацій. Таким чином ми можемо побачити більше, ніж якщо б пробували щось відслідкувати самостійно.

Люди творять структури, а не навпаки.

Важливими є 2 речі: особисті взаємовідносини та комунікація. Нічого не вдасться зробити, якщо є забагато формальностей. Якщо багато часу присвячувати Статутові і різним процедурам, але при цьому люди не розмовляють між собою і не поважають один одного, не мають жодних комунікацій між собою, то це не запрацює.

Був колись такий час, коли в Польщі був великий європейський проект, спрямований на творення федерацій. І, звичайно, їх там трохи понастворювали. Але пройшло кілька років, і їх вже немає. Якщо такий підхід до створення федерації – проектний, то це навряд чи допоможе створити федерацію. Зібратися одного разу – це невелика проблема. Це як у шлюбі: одруження саме по собі – це не дуже складно, але втримати потім ці стосунки значно складніше. Якщо немає стосунків між людьми, довіри, поваги, бажання спілкуватися – подзвонити і спитати: як справи, що нового? … то навряд чи така федерація буде успішною.

І другою важливою умовою є постійна комунікація з членами федерації. Потрібно постійно, різними способами нагадувати про себе – листами, бюлетенями, зустрічами,  конференціями. Банальна таємниця, але без цього нічого не вийде.

 

Записав: Юрій Степанець

 

Дослідження проводилось завдяки фінансовій підтримці Prague Civil Society Centre. Зміст публікації не обов’язково є відображенням поглядів Prague Civil Society Centre.