«Життя прекрасне» – так називається клубокав’ярня у Варшаві, господарями якої є люди з аутизмом. Це – перше подібне місце в країні, у додатку воно молоде, відкрилося 21 березня 2016 року.
У чому закон недосконалий і в чому може бути вихід?
Через лічені дні після відкриття клубокав’ярні «Життя прекрасне» у її приміщення відбулася дискусія про активізацію людей з аутизмом. Захід приурочено Всесвітньому дню усвідомлення аутизму, який встановлено на 2 квітня. Спершу співробітники клубокав’ярні розповіли про те, як відчувають своє функціонування у суспільстві, який мають досвід роботи і надії на майбутнє.
Відтак темою розмови стала соціально-економічна інтеграція людей з аутизмом. У ній взяли участь представниками установ, що займаються питаннями соціальної інтеграції, а також представники бізнесу та неурядових організацій, що займаються питаннями зайнятості людей з обмеженими можливостями.
Учасники наголосили, що законодавство не сприяє працевлаштуванню людей із обмеженими можливостями, особливо якщо мова йде про малі підприємства, вказали теж на невизначеність сучасного польського ринку праці.
У ході дискусії багато разів вказували на зайнятість людей з обмеженими можливостями, які вирішили увійти на відкритий ринок праці – саме за таким прикладом діє клубокав’ярня «Життя прекрасне». Окрім відкритого ринку праці, у Польщі існують заклади професійної активізації (про один із них, у містечку Нова Сажина, розповідаємо в нашій збірці).
На думку дискутантів, потрібно розглянути створення змішаної моделі або соціальних кооперативів, створених людьми з обмеженими можливостями. Такі структури можуть працювати на локальному ринку в тісній співпраці і з місцевими підприємствами.
До речі, на думку деяких учасників дискусії, легше працювати і створювати фірми, які наймають людей з обмеженими можливостями, у малих містах, аніж у великих. В останніх, як підказує досвід громадських діячів, більше адміністративних бар’єрів, бюрократії, і довгий час очікування на рішення.
«Місця для тебе»
Для того, щоб відкрити клубокав’ярню «Життя прекрасне», Фонд «Ergo Sum» взяв спеціальний кредит для громадських організацій у розмірі 100 тисяч злотих. «Ergo Sum», заснований у травні 2013 року, займається професійно допомогою людей з різноманітними формами аутизму.
Окрім цього, Фонд «Ergo Sum» реалізує пілотний проект «Посли суспільного підприємництва» – його мета полягає в розробці та підготовці до реалізації маркетингових зв’язків між лідерами соціального підприємництва та представниками різних сфер бізнес-середовища. Через них привертається увага потенційних клієнтів до інформації, що соціальні підприємства пропонують продукцію і послуги на високому рівні, а купувати у них – це також допомагати виконувати конкретні соціальні цілі.
Ідею відкриття клубокав’ярні виношували 9 місяців, кредит покрив витрати на ремонт і адаптацію приміщення, а також перші зарплати. Частину грошей організація отримала в рамках краудфандінгу – довго не могли знайти приміщення, додаткові видатки з’явилися під час навчання майбутніх працівників.
– Навчаючи працівників, ми поставили запитання: як реагувати, коли клієнт нечемно поводитиметься чи кричатиме, адже люди, які страждають на аутизм, особливо чутливі до різних подразників, у тому числі звукових. Саме тому ми зробили спеціальну, додаткову кімнату тиші, для заспокоєння, – розповідає Александра Смерeчинська з Фонду «Ergo Sum».
І в цьому саме місія клубокав’ярні: забезпечити умови для соціальної, професійної та культурної діяльності як для тих, хто має аутизм, так і для їхніх опікунів.
З іншого боку, як вона підказує, аутисти дуже добре виконують повторювані дії, наприклад, у професіях, що вимагають виняткової терплячості. Під час занять майбутні офіціантки і офіціанти не лише вчилися того, як управляти командою і тримати в закладі порядок. У рамках інтеграційних занять вони теж знайомилися один з одним, вивчали свої сильні і слабкі сторони. Для цього проводилися спеціальні заняття в групах і в парах.
У клубокав’ярні працює до десятка людей, кожен аутист має асистента. Є також професійний психолог. До речі, головою кухні є Майя – уйгурка з Киргизстану. Завдяки Майї в «Життя прекрасне» можна спробувати страв із Центральної Азії. Вегетаріанських!
Не зупинятися на клубокав’ярні
У жовтні 2016 року Фонд «Ergo Sum» відкрив чергове після «Життя прекрасне» місце, де працюють аутисти: поліграфічну майстерню «LibreSum». Фонд задав тенденцію в розвитку робочих місць для дорослих, які страждають на аутизм.
У «LibreSum» у першу чергу можна надрукувати видання з низьким накладом: як-от звіти, каталоги, навчальні матеріали і брошури. Девіз поліграфічної майстерні: «Якщо хочете щось надрукувати, зробіть це дешево і з громадською користю».
Для неурядових організацій – спеціальні ціни.
А кав’ярня «Життя прекрасне» – хоч і єдина, якою управляють люди з аутизмом, не єдина з громадською місією в Польщі. У столиці країни є також кав’ярні «Czerwony Rower» і «Też Chcemy Być», де працюють люди з обмеженими інтелектуальними можливостями, вихованці дитячих будинків, бездомні. У Щецині в кав’ярні «Біля фонтану» працюють люди після психічних криз. Такими закладами загалом опікуються неурядові організації.
Паспорт:
- Повна назва організації:
Фонд «Ergo Sum» (Fundacja Ergo Sum)
- Адреса організації
- ul. Literacka 15C m. 35, 01-864 Warszawa, Польща
Веб-сторінка: www.fundacjaergosum.pl
- 3. Джерела і сума фінансування:
Громадська діяльність, кредит для громадських організацій, прагнення до самоокупності.
- Строк тривання проекту:
Фонд діє з 2013 року, клубокав’ярня і поліграфічна майстерні – від 2016 року.
Ініціатива опублікована в публікації «Співпраця заради локальних змін: успішні практики з Польщі і УКраїни», яка була підготовлена в рамках проекту «Сильні локальні громади – ключ до успіху реформи місцевого самоврядування», що реалізувався Фондом «Освіта для демократії», Громадською організацією «Наше Поділля», Товариством Лева та Мережею «Громадські ініціативи України».
Проект реалізувався у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).
Автор тексту: Ігор Ісаєв