Як мережувалися та спільнодіяли об’єднані територіальні громади Кіровоградщини на Фестивалі добрих практик-2019

Осінь для громад-партнерів Програми DOBRE на Кіровоградщині розпочалася яскравим “Фестивалем добрих практик громад-2019”, що відбувався 7 вересня  2019 року у Малій Висці.  У мальовничому міському парку Маловисківської громади, яка стала громадою-партнером фестивалю, було створено фестивальне містечко з яскравими локаціями і тематичними фотозонами.

Фестивальна магія відбувалася завдяки спільній синергії, яку творять у  проекті “Голос громади в місцевому самоврядуванні” громади-партнери Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE – Смолінська, Компаніївська, Новоукраїнська, Помічнянська, Дмитрівська, Новопразька, Бобринецька, Маловисківська громади, а також регіональні партнери Громадська спілка “Громадські ініціативи України” та Агенція сталого розвитку “Хмарочос”. Фестиваль став платформою для обміну досвідом, мережування і спільнодії між громадами-партнерами Програми DOBRE. Громади ділилися дієвими практиками залучення мешканців до розвитку своїх ОТГ та презентували місцеві ініціативи.

На Фестиваль завітав Беррі Рід, керівник Програми DOBRE, який наголосив, що успіхи об’єднаних громад Кіровоградщини є переконливим аргументом на користь ефективності децентралізаційної реформи, а також Вікторія Зубкова та Олена Радул, спеціалісти з розвитку громад, які активно співпрацюють з партнерами-громадами Програми DOBRE на Кіровоградщині.

      Українським привітальним “Дякую вам” розпочав свій виступ Беррі Рід: “Сьогодні нам пощастило, ми отримали благословення – гарну погоду. Крім розваги, є інша ціль у цього фестивалю – люди можуть поспілкуватися один з одним, обмінятися досвідом, думками і потім разом співпрацювати на благо громади і держави. Багато що відбувається завдяки децентралізації і, можливо, її варто було провести раніше. Кожного разу, коли я відвідую громади, я бачу зміни і прогрес. Я вражений великими змінами. Дуже важливо, щоб зміни продовжувалися і життя покращувалося, потрібне спілкування між громадами. Сьогодні я маю можливість побувати відразу у всіх громадах. Сподіваюся, що в  майбутньому ми проробимо ще багато гарних справ”.

Беррі Рід, керівник Програми DOBRE

Громади в дії – так було окреслено важливу частину фестивальної програми. Бути в авангарді змін – означає стати тією зміною, яку ви хочете бачити в громаді. Таким є головний меседж, з яким працює команда проекту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”, і він зрезонував у кожній із громад.

“    Ідея-дія-результат. Таким є шлях будь-якої ініціативи чи перевтілення. Проект “Голос громади у місцевому самоврядуванні” єднав намистинки, які ходили різними вулицями, мали великі і малі ідеї, прагнули щось змінити у своїй громаді. Усі ці ініціативи, про які можна говорити годинами, починались зі звичайного питання “Яких змін потребує наша громада?”. Потім було безліч кольорових папірців з ідеями, списані маркери, формування команд, мрії й планування за горнятками кави, перші кроки, дії і ось – активісти в громадах вже готові до наступних стартів та випробувань. Ми переконані, що будь-яка ініціатива варта визнання. А тим паче та, яка об’єднує людей і творить зміни в громадах. Ці агенти змін варті того, щоб сьогодні стояти на сцені й чути оплески на свою адресу. Ми хочемо показати ті дієві і добрі практики громад, які вдалося виростити, виплекати, зробити сталими за ці три активні проектні місяці літа, а їх – 12! Це місцеві ініціативи, які продовжуватимуть працювати і стануть сталими місцевими ініціативами”, – наголосила Світлана Дубина під час нагородження, координаторка Новопразької та Дмитрівської ОТГ.

Лауреати відзнаки “Громади в дії”

Отож за успішне втілення місцевих ініціатив та використання інструментів участі для їх втілення відзнаки отримали місцеві ініціативи: “Вартові безпеки Новопразької громади” та “КотиКолесо”  – велобренд Новопразької громади; “Спорт єднає нас” (ініціативна група село Цибулеве, Дмитрівська громада), “Ініціативи єднають” (ініціативна група село Плоске, Дмитрівська громада), Громадський бюджет для громади (ініціативна група “Велика гривня”, Дмитрівська громада); “#ТутПотрібнаПарковка” (Маловисківська громада, ГО “Дієво”); “Мистецька платформа “Смолінські крила” (Смолінська громада, ініціативна група “Смолінські крила”); “Вірний друг” (ініціативна група з організації допомоги безпритульним тваринам, Компаніївська громад), “#ОбіцялиЗробили (Першотравенська ініціативна група, Компаніївська громада); Кіноплатформа у Бобринецькій громаді “Кіно там, де ти” (ГО “Центр територіального успіху, Бобринецька громада”); “Кіно просто неба” (Молодіжна рада, Помічнянська громада), “Клуб жіночого розвитку на базі Мам-центру” (ГО “В єднанні сила”, Новоукраїнська громада).

Делегація з Дмитрівської ОТГ, яка отримала три відзнаки

Кожна втілена ініціатива, яку було презентовано і відзначено, – це окрема історія, від ідеї до реалізації, це доказ сміливості та відповідальності за свою громаду та зміни в ній, а головне – ці ініціативи, добрі практики, можна легко повторити у своїх громадах.

Логічним продовженням презентації добрих практик стала візійна розмова з лідерами громад-партнерів Програми DOBRE на теми ціннісних орієнтирів та стратегічного розвитку громади, мережування і партнерства, діалогу з громадою-владою-бізнесом, про інструменти участі, які допомагають розвивати демократичне і сильне самоврядування на місцях. Формат ток-шоу, яке модерувала Ірина Ткаченко, директорка Агенції сталого розвитку “Хмарочос”, створив невимушену атмосферу для розмови та доповнився імпровізованими “громадськими консультаціями”, які радо підтримали глядачі, які могли поставити спікерам свої запитання в межах запропонованої теми.

Візійна розмова з лідерами громад-партнерів Програми DOBRE

Відеозапис першої частини Фестивалю

Кульмінація офіційної частини Фестивалю – оголошення переможців Конкурсу «ГРОМАДА УЧАСТІ» на найкраще використання механізмів участі громадян у місцевому врядуванні в Кіровоградській  області. Конкурс тривав протягом літа, його завдання – заохотити громади активніше використовувати механізми участі та поширювати дієві інструменти залучення громадськості.

Лауреатами в окремих номінаціях стали: Бобринецька міська об’єднана територіальна громада за прогресивне використання бюджету участі в громаді, Маловисківська міська об’єднана територіальна громада за широке залучення громадян до проектів участі, Новоукраїнська міська об’єднана територіальна громада – за досягнення компромісу в громаді через механізм “громадських слухань”.

На фото: Беррі Рід, Юрій Гульдас, Людмила Білокоз, Світлана Бадиця, Павло Пущенко

Фестиваль добрих практик – це й освітня платформа для громад. На тематичних “Майстернях змін” учасники фестивалю обмінювалися досвідом у втіленні ініціатив та проектів, напрацьовували дорожні карти та ідеї для спільнодій та мережування, а також поглиблювали свої знання про інструменти участі. Майстерні змін охопили тематику безпекових, культурницьких, молодіжних ініціатив у громадах, а також всі бажаючі могли більше дізнатися про бюджет для громадян та бюджет участі, промоцію громади, як втілювати етноекспедиційні проекти для розвитку громад.

Серед ідей для мережування та спільнодій – створення проектів-візитів “Сусідини. Вечорниці”, стажування у громадах-партнерах, меморандуми про співпрацю та втілення безпекових комплексних програм для школярів громад, ідея для молодіжного мережування – екопросвітницька кампанія для профілактики спалювання листя в громадах, створення медіашколи для просування соціальних ініціатив, академія для менеджерів культури в ОТГ, навчання з розробки бренду громади, ентофестивалі та експедиції, створення банку ідей для розвитку громад та кейсів з успішних прикладів бюджету участі тощо.

Довгоочікувана частина Фестивальної програми – ярмарка громад, яка захопила у вир неформального спілкування та обміну досвідом, які можуть перерости у спільні проекти та партнерство. Кожна ятка громад дивувала різноманіттям презентацій проектів соціальної дії та місцевих ініціатив, досягнення громади ілюстрували створені для фестивалю креативні мапи та фотосушки. Запам’ятаються учасникам та гостям фестивалю традиційне українське частування та обмін подарунками, мистецька та гастрономічна локації. Участь у Фестивалі взяли місцеві крафтові виробники – родинний бренд “Бджола і Ше” (Маловисківська громада) та “Сирний рай” (Дмитрівська громада).

Беррі Рід на гостинах у Компаніївській громаді

Завдяки гостинній Маловисківській громаді, партнеру фестивалю, яка сміливо розбудовує імідж фестивальної і туристичної громади, на Фестивалі добрих практик об’єднаних громад Кіровоградщини-2019 всім було затишно, комфортно, смачно. А фотобатл #малавискатуристична заохочував учасників фотографуватися та ділитися своїми фото у соціальних мережах. Переможцем стала активістка з села Цибулеве Тетяна, яка отримала особливий подарунок – великий імбирний пряник з логотипом Малої Виски – міста, що окрилює (логотип, до речі, було розроблено за підтримки Програма DOBRE)

Вікторія Румянцева, ГО “Дієво” та Володимир Вященко готуються подарувати брендований пряник з лого Малої Виски

Протягом Фестивалю працював Медійний майданчик, участь у якому взяли представники влади та громадськості – ділилися своїм досвідом у втіленні місцевих ініціатив та розповідали про успішні практики застосування інструментів участі і налагодження діалогу громада-влада.

Креативний виступ делегації з Новоукраїнської ОТГ

Всі бажаючі могли виготовити світловідбивний брелок (флікер) на безпековій локації “Безпека на дорозі – це життя”, який як проект втілює ініціативна група освітян Маловисківської ОТГ в рамках конкурсу грантів проекту “Голос громади в місцевому самоврядуванні”.

Майстерня флікерів

Участь у фестивалі взяли представники громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!», які впроваджують в рамках Програми DOBRE компонент “Бюджет для громадян” та Головне територіального управління юстиції у Кіровоградській області з проектом “Я маю право”.

Завершився фестиваль особливим ритуалом мережування: учасники зробили кольорові літачки з паперу, на якому написали свої побажання друзям і партнерам з громад, свої контакти та побажання. Чому літачок – тому що у Малій Висці народився і жив відомий авіаконструктор Олександр Кудашев, і, можливо, його перший літак був паперовий.

Яна Буланенко та Євгенія Гордієнко з літачками-мріями (Смолінська громада)

Проведення “Фестивалю добрих практик громад-2019” для громад-партнерів Програми Dobre в рамках проекту «Голос громади у місцевому самоврядуванні» стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Спілка “Громадські ініціативи України” та Агенція сталого розвитку “Хмарочос” є регіональними партнерами Програми DOBRE у втіленні проекту проекті “Голос громади в місцевому самоврядуванні”.

Фоторепортаж – Олексій Каприця

 

Розширений фоторепортаж від Frame Studio Kropyvnytskyi 

#ДобріЗміниДляГромади #DOBRE #ГІУ

***Програма Dobre USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз ( Global Communities ) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Кіровоградській та Тернопільській. DOBRE провела відбір на конкурентних та прозорих засадах та надаватиме пряму допомогу 75 об’єднаним територіальним громадам в цих областях.