Перший крок до успішного впровадження бюджету участі

Восени 2018 року Галицинівська сільська рада затвердила доволі важливий документ, який регламентує процедуру участі громадськості в розпорядженні бюджетом, – Положення про бюджетування за участі громадськості (Бюджет участі) Галицинівської сільської ради. Це той документ місцевого самоврядування, що дає додаткову можливість для 2302 молодих людей реалізувати свої амбіції в громаді, в якій вони проживають, і зробити більш комфортними власні «життєві простори».

Але, на жаль, громада та органи місцевого самоврядування зіштовхнулися з серйозною проблемою: молодь Галицинівської ОТГ, яка має велике прагнення до змін в соціальному просторі громади, не може в повній мірі розкритися та вплинути на суспільство через брак досвіду та відсутності навіть елементарних знань у проектному менеджменті й організації ефективної роботи в команді.

Проект направлений на створення передумов для сприяння соціальній активізації в житті своєї громади – молоді 6-ти сіл Галицинівської ОТГ, шляхом проходження 43-годинної освітньої програми з проектного та організаційного менеджменту і їх участі у конкурсі проекту Бюджету участі.

На рівні влади та небайдужої перспективної молоді виникла потреба в профільному навчання з питань проектного менеджменту та успішного представлення своїх ідей у контексті реалізації Бюджету участі.

Так, завдяки плідній роботі тренерів, організаторів, влади та самих учасників у Галицінівській ОТГ розпочалося впроваджена освітньої програми «Проектний менеджмент для молоді, або Перший крок до успішного впровадження Бюджету участі».

Першою задачею освітньої програми було сформувати 2 групи з 20 осіб у які увійшла доросла молодь 6 сіл громади.

Дві групи які розмістилися на базі навчальних кімнат приміщень Молодіжного ресурсного центру і Прибузької філії Центру освіти дорослих Галицинівської ОТГ пройшли 43 годинний освітній курс, під час якого за допомогою експертів, тренерів було розглянуто 5 модулів:

  1. Бюджет участі: крокуючи світом до нашої громади;
  2. Командотворення, або тимбілдинг: плідна співпраця заради успішної участі в конкурсі та легкого впровадження проекту;
  3. Проектний менеджмент: від “А” до “Я”;
  4. Специфіки різноманітності твердих і м’яких проектів;
  5. Моніторинг і основи комунікаційних стратегій: робота з соціальними мережами і потенційними стекхолдерами.

За допомогою першого освітнього модулю, а саме її тренера Людмили Зіневич, заступник голови-головний бухгалтер громади, 40 представників молоді громади були проінформовані щодо історії виникнення Бюджету часті, ознайомлені з діючим Положенням про бюджетування за участі громадськості Галицинівської ОТГ, що у свою чергу її зацікавило до подальшої активної участі в освітній програмі за допомогою відеоматеріалів, презентацій та власного досвіду тренерів.

Другий модуль надав базові знання з тимбілдингу та організаційного менеджменту. На основі тренінгових вправ було доведено, наскільки є важливим навчитися делегувати обов’язки, проявляти довіру, розвивати емоційний інтелект, працюючи над спільною справою в проектному менеджменті та під час конкурсу в Бюджеті участі.

Третій основний та довготривалий 20 годинний модуль навчив молодь поетапно розробляти проектні заявки, аналізуючи перед цим основні потреби цільових аудиторій та її бачення щодо вирішення різноманітних питань. Тренера надали практичні завдання молоді, що допомогло ефективніше засвоїти отримані знання з проектного менеджменту.

Четвертий модуль є продовженням третього модулю, оскільки завдяки ньому молодь громади проаналізувала основні напрямки і тематику майбутніх проектів учасників (спорт, екологія, культура, молодіжна політика, виховання дитини і т.д.) для подальшої поглибленої роботи в ході зустрічі та програми в цілому. Додатковими навиками молодь отримала під час знайомства із особливостями написання проектів із благоустрою, влаштування спортивних і дитячих майданчиків, поточних ремонтів у приміщеннях, організації культурно-просвітницьких та екологічних заходів, акцій тощо та грамотно оперувати отриманими знаннями.

Останній модуль за допомогою тренера, у свою чергу навчив молодь особливостям проведення моніторингу на різних етапах реалізації проектів із залученням експертів, представників влади та основам співпраці зі стекхолдерами. Молодь громади зрозуміла, що уміле використання медіа-інструментів для популяризації власних проектів зможе забезпечити чисту перемогу в конкурсі Бюджету участі Галицинівської ОТГ.

Які результати Ваша ініціатива принесла громаді? Основний та найприємнішим результатом освітньої програми стала активна участь учасників програми у конкурсі Бюджету участі. Саме 9 із 13 поданих на конкурс проектів були проекти від випускників нашої програми. І після проходження всіх кроків впровадження конкурсного етапу 5 із 6 проектів переможців конкурсу, є нашими випускниками:
– від Ольги Мороз проект: “Дітям – безпечне середовище”
– від Оксани Лютер, Світлани Євдокімової і Діани Борисенко – “Лупарівська філія медіацентру «NOVA»”
– від Тетяни Грехньової і Надії Пряженко – “Лиманівський кінотеатр під відкритим небом” 
– від Ольги Сердюк – “Мрій разом з музикою”
– від Тетяни і Наташі Залевських – “Парк з концертною зоною «Гармонія»” 
У результаті на реалізацію індивідуальних або командних проектів кожна заявка отримала свої 150 тис. грн. на впровадження. Всі подані молоддю проекти є доволі цікаві і соціально-важливими для нашої Галицинівської ОТГ.
За результатами імплементації програми, а саме: анкетування і інтерв’ю учасників та тренерськими спостереженнями програма була удосконалена та розписана доступною мовою https://galycynivska.dosvit.org.ua/useful-info для впровадження іншими тренерами та громадами України.
Що на Вашу думку дала ініціатива тим, хто її втілював в життя? За допомогою проекту її команда удосконалила свої організаційні навички з організації освітніх заходів, комунікативності, розробки методичних рекомендацій та взаємодії з органами місцевого самоврядування (Галицинівською ОТГ) з впровадження механізму залучення молоді до розподілу бюджету ОТГ.
Чи мала Ваша ініціатива своє продовження та які зміни вона принесла? У рамках освітньої програми її тренерами були розроблені методичні рекомендації для потенційних тренерів або організацій, які бажають як максимальніше залучити молодь до конкурсу проектів Бюджет участі.
Ваші поради тим, хто хоче втілювати ініціативи у своїх громадах Використовувати наші методичні напрацювання, бути терпеливими і протягом подібного проекту комунікувати з її учасниками.

Довідкова інформація про ініціативу:

Назва організації (ініціативної групи), автора ініціативи Громадська орагнізація «Клуб сталого розвитку «Південна ініціатива»
Контактні дані організації (прізвище та ім’я координатора, телефон, електронна пошта, веб сайт тощо) Сікаленко Віктор, Голова Правління ГО «Клуб сталого розвитку «Південна ініціатива»; моб.тел.: +380956345194; ел.пошта: [email protected];
офіційна сторінка Організації: www.facebook.com/csd.south.initiative
Назва ініціативи Освітня програма: «Проектний менеджмент для молоді, або Перший крок до успішного впровадження бюджету участі»

Дана публікація розміщена в рамках всеукраїнського  конкурсу  «Краща громадська ініціатива України 2018», що впроваджується  Спілкою «Громадські ініціативи України».