Мотивуючий приклад успішної співпраці у Марківській громаді

У кожній державі, у будь-якому суспільстві сільське господарство є життєво необхідною галуззю, оскільки зачіпає інтереси буквально кожної людини. Адже нині понад 80 % фонду споживання формується саме за рахунок продукції сільського господарства, виробництво її є найпершою умовою існування людства. Однак для України, яка стала на шлях ринкової економіки, сільське господарство має особливо велике значення тому, що воно є однією з найбільших галузей народного господарства. Окрім всього, ця галузь має більший вплив на природне середовище, ніж будь-яка інша галузь народного господарства. Але наразі спостерігається негативна тенденція – зростає рівень безробіття та незацікавленості  місцевого населення в розвитку сільського господарства. Саме таку проблему методом локального аналізу досліджували та шукали шляхи її вирішення активісти Марківської селищної громади Луганської області. Ініціативу реалізовано в межах проєкту «Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах», що реалізується спілкою «Громадські ініціативи України» у партнерстві з організацією «Точка доступу» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Локальний аналіз у Марківській громаді

Марківська селищна територіальна громада утворена 25.07.2019 року, відповідно створеному паспорту громади, чисельність населення у Марківській громаді складає близько 15000 осіб, кількість населених пунктів, що входять до складу спроможної територіальної громади – 34. Представники ініціативної групи, до складу якої увійшли активісти громадських організацій «Кризька сільська організація «Промінь» та «МОЛОДА ЕНЕРГІЯ», а також працівники Марківської селищної ради, взялися дослідити методом локального аналізу проблему безробіття та зацікавленості місцевого населення в розвитку сільського господарства. Для проведення дослідження активісти обрали метод опитування, а основне питання, яке поставили жителям громади — «Які є ідеї щодо відродження самозайнятості в сільському господарстві?». План дій складався з кількох окремих етапів:

  1. Проведення анкетування на підприємствах, круглих столів на території селищ, що входять до складу Марківської громади.
  2. Визначення стратегічних цілей розвитку сільського господарства за допомогою онлайн-форм.
  3. Аналіз інформації, отриманої методом опитування, презентація результатів на зустрічі  з представниками ОМС та керівниками агроформувань.

Вперше проводячи локальний аналіз, ініціативна група успішно опанувала нові форми роботи з громадою.

Побудова діалогу – запорука успішного розвитку

Активісти зазначили, що проведення локального аналізу, «живе» спілкування з мешканцями, обговорення проблем і негативних тенденцій у галузі сільського господарства, що наразі склалися у громаді, допомагає побудові діалогу не тільки з місцевими жителями, а й з представниками органів місцевого самоврядування, керівниками агроформувань.

Під час проведення заходів активісти поспілкувались з начальником відділу агропромислового розвитку Іриною Григоренко, старостами округів, керівником Марківського районного центра зайнятості Олександром Піляшенко. В ході зустрічей було складено перелік можливостей для безробітних щодо відкриття власної справи, а також були визначені пріоритетні напрямки розвитку сільського господарства, напрацьовані шляхи покращення стану справ в галузі.

Надія Рудаченко, активістка ГО «Кризька сільська організація «Промінь», зазначила: «Ми — молода громада, локальний аналіз у нас проводиться вперше, і враження від процесу дуже позитивні. Під час проведення заходів ми отримали потужну підтримку з боку представників органів місцевого самоврядування, які долучились до опитувань та аналізування отриманих результатів анкетування. Висловлюємо всім представникам влади, активістам, мешканцям Марківської громади велику подяку за активність, небайдужість та допомогу в організації і проведенні опитування, а також сподіваємось на подальшу співпрацю! Найближчим часом, після остаточної обробки інформації, планується зробити онлайн-презентацію на офіційній сторінці Марківської громади у Facebook, а також висвітлення результатів з можливістю обговорень на сайті селищної ради. Окремо підкреслюємо, що такий спосіб досліджень, як локальний аналіз, є ефективним для отримання думки мешканців, побудови діалогу з представниками ОМС та співпраці задля успішного розвитку нашої громади. Плануємо і далі продовжувати застосовувати методи локального аналізу для пошуку розв’язання проблем. Наступний етап – дослідження у сфері освіти та охорони здоров’я».

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з  питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та  сільськогосподарська організація ООН (ФАО). 

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США  в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.