Сергій Пасічник: «Локальні ініціативи створюють прецеденти, коли будь-хто може для себе визначити важливу проблему в своїй громаді та вирішити її»

Рубрика “П’ять питань до” – це короткі інтерв’ю на актуальні теми із людьми, які на власному прикладі щоденно демонструють позитивні зміни у своїй громаді, організації, у цілому Україні.

Сьогоднішнє інтерв’ю – із Сергієм Пасічником, головою ГО “Академія стратегічних досліджень” (Черкаси), проектним менеджером Спілки “Громадські ініціативи України”.

 

Яку роль, на вашу думку, відіграють локальні громадські ініціативи у сучасній Україні?

Громадська активність на низовому рівні є по суті найважливішою. Адже вирішуючи локальні проблеми та питання, громадські активісти можуть відразу або принаймні в найближчій перспективі бачити позитивні результати або зміни.

Коли реалізуються великі загальноукраїнські чи регіональні проекти, то зазвичай вони мають більший резонанс. За рахунок масштабності, наближеності до центральних ЗМІ. Але, на жаль, у пересічного громадянина часто відсутнє розуміння, який результат і ефект від всієї тієї діяльності. Локальні ж ініціативи створюють прецеденти, коли будь-хто може для себе визначити важливу проблему в своїй громаді та вирішити її, покращити якість життя або створити щось нове, корисне для всіх мешканців.

Що може посилити такі громадські ініціативи? Як досягти максимального позитивного ефекту від таких ініціатив?

Як на мене, ключових факторів для підвищення ефективності громадських ініціатив кілька.

По-перше, обов’язково має бути залучена громада. Тільки те, до чого долучилися мешканці села чи містечка, цінується і шанується. Ініціатива для ініціативи нікому не потрібна.

По-друге, має бути максимально використано ресурс і громадського сектору, і усіх, хто готовий так чи інакше долучитися до ініціативи. Синергія рулить.  Адже краще зробити один гарний захід, до якого буде залучено півсела, аніж три десь по куткам, про які ніхто не знатиме.

По-третє, не треба винаходити велосипед. Дуже часто в прагненні бути оригінальними окремі громадські активісти забувають, що в суспільстві так само працюють певні логічні закони та використовуються певні методики й практики, перевірені часом. Винахідливість важлива для створення ідеї проекту. Методологія може бути запозичена, особливо якщо вона вже перейшла перевірку часом і справами.

ГО «Академія стратегічних досліджень», яку ви представляєте, є членом Спілки«Громадські ініціативи України». У чому сильні сторони вашої організації та як ви посилюєте ними Спілку?

Складно говорити про унікальність у наш час, коли постійно відбувається обмін інформацією та взаємообмін ідеями та методами. «Академія стратегічних досліджень» із самого початку створювалась як проект для аналізу і моніторингу суспільних процесів, обробки цих даних і створення продукту, який би дозволяв покращувати якість життя, підвищувати залученість громадян в прийняття рішень, робити владу більш відповідальною при прийняття тих чи інших рішень. Сподіваюся, що наша діяльність в цьому напрямку є корисною для спілки.

Якщо ж говорити про те, що Спілка дає нашій організації, то це звичайно ж співпраця й досвід. Ми маємо нагоду донести свою позицію і своє бачення суспільних процесів до своїх колег і однодумців з інших регіонів України, а навзаєм так само використовуємо досвід і практики членів Спілки.

Але головне, все ж, – це сам командний дух, який від самого початку був у мережі, а нині Спілці «Громадські ініціативи України». Як на мене, ГІУ це чи не єдина структура, яка формувалася не через столичний офіс, а як продукт природної еволюції та співпраці різних людей та організацій із різних регіонів.

Які цінності Спілки «Громадські ініціативи України» найбільше резонують із цінностями вашої організації?

Я би поставив питання по іншому – чи є цінності Спілки, яких би ви не поділяли? Ні, очевидно, що таких немає.
На мою думку, навіть мінімальний компроміс зі своїми принципами і намагання підлаштуватися під чиєсь бачення є неправильним. Саме тому, що цінності «Громадських ініціатив» формувалися і визначалися також і за нашої участі, я не можу виокремити щось, що резонує більше чи менше. Цінності Спілки – це й наші цінності також.

Як участь у діяльності та партнерство зі Спілкою «Громадські ініціативи України» може бути корисною для громадських організацій та низових громадських ініціатив України?

Це дуже добре питання. Адже розуміння користі в багатьох різниться. Як на мою суб’єктивну думку, Спілка дає розуміння потрібності того, що ти робиш. Спілка надає організаційну підтримку і завжди може підставити плече своїм регіональним партнерам, коли це потрібно.
Знову ж таки, є певна репутація, певний бренд, які гарантують для партнерів в Україні та поза її межами, що ви маєте справу з серйозною і відповідальною структурою. І повірте, що в час девальвації багатьох цінностей це багато чого вартує.

Якщо говорити про допомогу, яку Спілка може надати ініціативам на локальному рівні, то тут я б виокремив три речі.

Перша – це можливість скористатися досвідом і базою успішних практик, які були реалізовані членами й партнерами Спілки.

Друга – це міні-грантова підтримка, яка дає можливість новим громадським організаціям та ініціативам, яким, ймовірно, бракує досвіду, стати на ноги, отримати перший проектний досвід, напрацювати навички для роботи з більш серйозними задачами і фінансуванням.

І третя, чи не найголовніша – це залучення до великої всеукраїнської родини громадських ініціатив. Це можливість відчути себе складовою частиною команди, яка без зайвого пафосу та піару робить практичні й корисні речі для суспільства.

 

У матеріалі використані фото із фейсбук-сторінок Сергія ПасічникаВалерія Данилевського та Спілки “Громадські ініціативи України”